Modernizm w greckim wydaniu

Grecki projektant Stamos Michael swoją wizję oparł na klasycznym pięknie modernistycznych detali w połączeniu z działalnością lokalnych twórców. Wszystkie te elementy znalazły swoje miejsce w Esperinos, klimatycznym pensjonacie na wzgórzu Filopappos, w samym sercu Aten.

Wewnątrz trudno nie zauważyć silnej inspiracji latami 30. Sam budynek pochodzi z 1930 roku, wystrój jest więc nostalgicznym nawiązaniem do lat jego największej świetności i próbą jej przywrócenia. Współczesne akcenty wprowadzają jednak odważne kolory oraz współczesne (świetnie skomponowane z klasykami designu) meble. Współczesny jest również nowy podział przestrzeni – zburzenie ścianek działowych sprawiło, że wnętrze nabrało charakteru galerii. Stamos Michael zrealizował w ten sposób życzenie nowych właścicieli, pragnących by po przemianie dom zachował atmosferę przytulności jednak nie był „nudny”.

Goście mogą się zrelaksować na fotelu Traffic projektu Konstantina Grcica, zwracają również uwagę krzesła zaprojektowane przez Roberta Mallet-Stevensa. Wśród mebli i akcesoriów pojawiły się również te zaprojektowane przez samego Stamosa – m.in. szafa ze wzorem szachownicy, kamienny stołek oraz lampa składająca się dwóch wysmukłych stalowych kolumn. Widniejące na ścianach dzieła sztuki pochodzą z fundacji Grace, którą projektant założył by wspierać młodych, greckich artystów.

Goście mają również dostęp do prywatnego ogrody na tyłach domu, gdzie bielone ściany oraz bujna zieleń zachęcają do odpoczynku.

Więcej na: www.esperinos.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Powiązane artykuły: