Sztuka mieszkania po francusku

Paryż to nie tylko stolica mody, ale i miasto wnętrzarskich kontrastów, gdzie klasyka spotyka się z nowoczesnością, a codzienność z wyrafinowaną estetyką.

Przyglądamy się tu temu, jak może wyglądać mieszkanie w Paryżu – subtelne, osobiste, czasem z przymrużeniem oka, ale zawsze z charakterem. Choć każde z prezentowanych wnętrz różni się historią, metrażem i stylem, wszystkie łączy autentyczność i dbałość o detale.

Od widoków na Sacré-Cœur po ogrody Ranelagh – zapraszamy na spacer po mieszkaniach, które oddają ducha współczesnego Paryża!

mieszkanie w paryżu

Paryska polichromia

Nie znajdziemy tu ani surowego minimalizmu, ani dekoracyjnego nadmiaru. Zamiast tego – szacunek do historii, bez ślepego przywiązania do przeszłości, oraz dbałość o detal. Paryski apartament zaprojektowany przez pracownię Terre Grise to przestrzeń przemyślana pod względem struktury, spójna w języku form i materiałów, a przede wszystkim dostosowana do codziennych potrzeb mieszkańców.

Czytaj więcej.

Magazyn Design Alive

NR 52/2025 RADOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 52/2025 RADOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2025

mieszkanie w paryżu

Z widokiem na Sacré-Cœur

W sercu Paryża, na ostatnim piętrze budynku z końca lat 60., architektka Marion Mailaender wraz z mężem, artystą Thomasem Mailaenderem, stworzyli przestrzeń, w której nowoczesność przeplata się z ich miłością do designu i sztuki. Jednym z najważniejszych atutów tego 130-metrowego mieszkania jest widok rozciągający się za oknami – od bazyliki Sacré-Cœur po wieżę Montparnasse.

Czytaj więcej.

mieszkanie w paryżu

Francuski szyk i włoska dusza

Gdy małżeństwo architektów, Kim Haddou i Florent Dufourcq, współtwórcy Studio Haddou Dufourcq, po raz pierwszy zobaczyło dwupoziomowe mieszkanie na piątym piętrze budynku z lat 70., w centrum Paryża, od razu poczuli, że to ich miejsce.

Czytaj więcej.

Batiik Studio

Dom trzeba urządzać powoli

135 m kw. w XVII-wiecznej kamienicy zalano entuzjazmem, sztuką i kolorem. Ale nie stało się to „na hura”. Transformacja trwała trzy lata, a punktem wyjścia dla projektu była prawdziwa wnętrzarska tabula rasa.

Czytaj więcej.

Rodolphe Parente

Apartament nad ogrodem Ranelagh

– Chciałem tu stworzyć wyrafinowaną, ale też swobodną atmosferę – tłumaczy paryski architekt wnętrz i projektant Rodolphe Parente. Zielona okolica sprawia, że wnętrze apartamentu przypomina willę zawieszoną nad ogrodem Ranelagh.

Czytaj więcej.

Wehikuł czasu

Nieudane renowacje, po których trzeba odtwarzać stan pierwotny, by ponownie wydobyć utracone piękno, nie są tylko polską specjalnością. Samantha Hauvette i Luca Madani z paryskiej pracowni architektonicznej Hauvette and Madani otrzymali zadanie wykonania renowacji apartamentu właśnie po takiej… renowacji. Czy mu podołali?

Czytaj więcej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom jako manifest

Dom jako manifest

Paryż | 19 czerwca 2025

Jak mieszkają architekci za granicą? Nie ma tu miejsca dla katalogowych wzorców!