Metry są na wagę złota

kraków | JARDA RUSZCZYC

23 kwietnia 2014 | Design | Rzeczy |

Takie pomysły często wymuszają okoliczności. Gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń każdy dodatkowe centymetry kwadratowe są na wagę złota.

Mebel o nazwie Aino odpowiada na problem małych mieszkań. Jego twórczyni – Anna Sanetra, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – wymyśliła go dla ludzi młodych, studiujących czy pracujących, z niewielkimi przestrzeniami do miekszkania i o średnich dochodach.

Aino to połączenie w jedno stolika kawowego i regału. – Możemy go traktować jako zestaw mebli. Całość składa się z 3 modułów o różnych gabarytach. Są one wykonane z fornirowanej oraz lakierowanej giętej sklejki. Kolorystyka łącząca drewno z bielą nawiązuje do uniwersalnego stylu skandynawskiego. Narożniki wraz ze ściankami bocznymi są zróżnicowane kolorystycznie poprawiając walory użytkowe oraz nadając lekkość formie – wyjaśnia projektantka.

2Aino_Anna_Sanetra_Designalive10

W wersji poziomej Aino pełni funkcję stolika kawowego. Zaprojektowane rozsuwane blaty dają możliwość zwiększenia powierzchni stołu ze 100 do 170 cm oraz dostosowania ich ułożenia do potrzeb użytkowników. Ważnym elementem stolika jest magnetyczna nóżka, która w wersji złożonej umieszczona jest wewnątrz środkowego modułu. W rozłożonej wersji, dla równowagi elementów należy przymocować ją do magnesu znajdującego się na spodem środkowej części.

W wersji pionowej Aino pełni funkcję regału. Układ półek zależny jest od potrzeb odbiorcy. Poszczególne moduły mebla pionują się za pomocą wewnętrznie wbudowanych magnesów. Dla bezpieczeństwa użytkownika, całość skręcana jest za pomocą śruby imbusowej, znajdującej się w miejscu osiowania elementów.

Powiązane artykuły: