Biuro francuskiego twórcy Mathieu Lehanneura to marzenie każdego projektanta. W Factory jest miejsce na pracę koncepcyjną i eksperymenty z materiałami, a także na warsztat produkcyjny i galerię. Trudno wyobrazić sobie większą niezależność
Fabryka znajduje się w paryskiej dzielnicy Ivry-sur-Seine, w stuletnim budynku dawnej elektrowni. Dwukondygnacyjny obiekt z czerwonej cegły, o powierzchni 800 m kw., z dwuspadowym dachem, wciśnięty jest pomiędzy wieżowce a hałaśliwe boisko piłkarskie.
W tej niespodziewanej enklawie designu urządzono siedzibę główną marki, biuro, warsztat, pomieszczenia magazynowe i przestrzeń wystawienniczą.
Od początku kariery Mathieu Lehanneur stawia na multidyscyplinarność i chętnie pracuje dla bardzo różnych sektorów. Zaprojektował interaktywne meble miejskie dla Paryża, konceptualne samochody elektryczne dla Renault, marmurowe stoły dla Carpenters Workshop Gallery, a ponadto kierował zespołem projektowym w Huawei. W 2024 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał jego projekt pochodni na igrzyska w Paryżu.
Dlatego w industrialnych przestrzeniach Factory dużo miejsca przeznaczył na obszerną bibliotekę materiałów, w której próbki rzadkich marmurów sąsiadują z modelami anatomicznymi oraz kolekcją prototypów. Na potrzeby siedziby zaprojektowano nawet specjalne narzędzia, aby zoptymalizować montaż i przechowywanie komponentów każdego obiektu.
Wielofunkcyjny układ budynku tworzy inspirujący konglomerat doświadczeń zarówno dla pracującego tam zespołu, jak i gości oraz klientów.
Biomorficzne meble dobrze odnajdują się w przemysłowym klimacie, a próbki materiałów inspirują do zadawania pytań o zaplecze projektowe. Dzięki temu łatwiej zrozumieć autorskie koncepcje designera, a na koniec wyobrazić sobie jego produkty we własnym domu.
Do zmiany siedziby doszło w specyficznym i znaczącym dla Lehanneura momencie. Maison & Objet ogłosiło go Projektantem Roku, opracował pochodnię na igrzyska olimpijskie, a w tym roku kończy 50 lat. Z tej okazji, a może po prostu zmęczony współpracą z dużymi firmami, zamierza zawęzić obszar zainteresowań i rozwinąć praktykę w ramach niezależnej, autorskiej marki.
Szukając miejsca, które sprzyjałoby nowemu sposobowi pracy, zdecydował, że jego studio będzie przyjmować mniej nowych zamówień, a w zamian tworzyć w sposób autonomiczny.
Istotą Fabryki jest właśnie autonomiczność. Samowystarczalny system pozwala na całkowite poświęcenie się twórczości, produkcji oraz wystawom i eliminuje pośredników, co jest niezwykle ważne.
– Bycie autonomicznym daje swobodę poruszania się ze swoją firmą. Trzeba być przygotowanym na porażki, ale też gotowym na potencjalny sukces. Słuchaj uważnie, co mówi ci świat. Obserwuj sposób, w jaki ludzie żyją, myślą i kochają. Zbliż się jak najbardziej do tego, kim jesteś w głębi duszy, bo w tym miejscu możesz stworzyć własną inspirację – przekonuje Mathieu Lehanneur.
Mathieu Lehanneur
Rocznik 1974. Należy do czołówki międzynarodowej sceny projektowej. Ukończył École Nationale Supérieure de Création Industrielle w Paryżu. Jest jednym z nielicznych projektantów swojego pokolenia, którzy zajmują się tak wieloma dziedzinami twórczości – są to zarówno unikatowe, ręcznie wykonane obiekty, jak i architektura czy nowoczesne produkty przemysłowe. Lehanneur jest autorem interaktywnej architektury miejskiej dla Paryża, projektował eksperymentalne samochody elektryczne dla Renault i kierował zespołem projektowym w Huawei.
Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Centre Georges Pompidou i Les Arts Décoratifs w Paryżu oraz Design Museum Gent w Gandawie.
Lehanneur zaprojektował także wnętrza kościoła Saint-Hilaire w Melle we Francji, muzeum Château Borély w Marsylii, szpitala Hôpital des Diaconesses w Paryżu i Café ArtScience w Bostonie.