Maszyna do mieszkania

Co dziś znaczy „maszyna do mieszkania” i jak czytamy modernistyczną architekturę w perspektywie zachodzących zmian demograficznych, technologicznych, ekonomicznych czy środowiskowych. O tym wszystkim opowiada międzynarodowa wystawa w Domu Sztuki Współczesnej Z33 w belgijskim  Hasselt.

Na wystawie „Atelier à Habiter” oraz nowych wcieleniach ekspozycji „Work at Home” i „Lost in Translation” architekci, artyści, projektanci poszukują nowych definicji mieszkania. Co dziś znaczy ten termin i co może znaczyć w najbliższej przyszłości, jaka będzie istota domu, w jaki sposób go wyposażać – takich pytań twórcy biorący w wystawie stawiają zdecydowanie więcej. Odwołują się do zmian demograficznych, środowiskowych, technologicznych, społecznych, ekonomicznych. Jedną ze zmian, która już następuje to dostosowanie domu jako miejsca pracy, ze zmianą jego struktury i funkcjonalności. Tak dzieje się np. na prezentowanej przez Studio Makkink & Bey serii badawczej PROOFFLab – to tam projektanci i architekci dekonstruują dom kawałek po kawałku, dostosowując go do obiektu z miejscami do pracy.

Architekci coraz częściej przekonują o potrzebie stworzenia nowych „systemów”, nawet z istniejących elementów. Tak np. tworzenia kreatywnych warsztatów ze standardowych domów. Prezentowane pomysły zmuszają do myślenia – a przede wszystkim do refleksji na temat współczesnego życia i mieszkania.

Prezentowane w Z33 prace nie mają charakteru utopijnego. Część z nich została już zrealizowana, część to z kolei obiekty niedalekiej przyszłości. W wystawie udział biorą m.in. Andrés Jaque Architects (Hiszpania), Architecture Workroom Brussels (Belgia), Guy Ben-Ner (Izrael), Johanna Billing (Szwecja), Raphaël Coutin (Francja), architecten de vylder vinck taillieu (Belgia), Daniela Dossi (Włochy), Filip Dujardin (Belgia), Anne Harild (Dania/Wielka Brytania), Studio Makkink & Bey (Holandia) i Francesca Torzo (Włochy).

Ekspozycję w Domu Sztuki Współczesnej Z33 w Hasselt można oglądać do 30 marca.

Więcej: www.z33.be

Powiązane artykuły: