Massolit Cooks

Massolit Cooks znajduje się w sercu krakowskiego Kazimierza. Serwuje dania wegetariańskie i wegańskie. Inspiracje kulturą żydowską i amerykańską sprawiają, że to najlepszy adres w mieście, żeby spróbować jednocześnie nowojorskich serników i żydowskich hamantaszy (kruche ciasteczka).

Punktem wyjścia dla projektu autorstwa Barbary Nawrockiej i Dominiki Wilczyńskiej był kontekst miejsca. Dzielnica Kazimierz to zagłębie kultury żydowskiej i tradycyjne miejsce spotkań. Aby nie zrywać z typowo kazimierską stylistyką, wykorzystano znajome elementy i materiały, nawiązując do tradycji, czerpać z idei recyklingu i stworzyć atrakcyjne i nowoczesne miejsce spotkań.

Najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza Massolit Cooks jest okrągły otwór w ścianie, który łączy dwie sale i kadruje naprzeciwległe widoki. Patrząc przez niego widzimy po jednej stronie ceramiczną mozaikę, po drugiej kwietnik z metaloplastyki. Mozaikę specjalnie zaprojektowano do tego miejsca. Odpadowe płytki ceramiczne były na miejscu cięte i układane. Podziały w kwietniku wiszącym na naprzeciwległej ścianie stanowią patrycę mozaiki. Układ metaloplastyki nawiązuje do układu fug w płytkach.

Nawiązanie do tradycji przejawia się również w ponownym wykorzystaniu nieużywanych dotąd elementów wyposażenia. Wzdłuż ścian powstały ławy z drewna pochodzącego ze starych, fornirowanych szaf z lat 50. W oparciach błyszczą mosiężne otwory na klucz, które przypominają o minionej funkcji materiału.

Bar i okrągły otwór w ścianie obłożono miedzią, która zmienia swój odcień w czasie i dobrze komponuje się z różnymi odcieniami starego drewna.

Projekt: miastopracownia [Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska] miastopracownia.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

Kraków | 13 czerwca 2023

Magia luster w krakowskim mieszkaniu projektantki i scenografki Natalii Horak