Les Espaces d’Abraxas: Utopijne marzenie architekta

Les Espaces d’Abraxas, monumentalny zespół apartamentów w Noisy-le-Grand pod Paryżem, na pierwszy rzut oka nie przypomina osiedla, lecz okazały antyczny zabytek. Być może to właśnie dlatego prócz pełnienia pierwotnej funkcji, obiekt wpadł w oko Hollywood, stając się tłem produkcji takich jak „Brazil” z Robertem de Niro, czy słynnej ekranizacji powieści Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”.

Inspirowany dokonaniami starożytnych greków kompleks 591 mieszkań to pochodzące z lat 60. XX wieku dzieło hiszpańskiego architekta Ricardo Bofilliego.

Całość zabudowań podzielono na trzy budynki otaczające zielone podwórze. Stanowiące główny trzon osiedla Le Palacio to 18-piętrowy apartamentowiec, w którym znajduje się łącznie 441 lokali. Stojący naprzeciwko niego Le Théâtre to półokrągła konstrukcja z kolumnowymi przeszkleniami otaczająca zieloną przestrzeń pośrodku obiektu.

Najmniejszym obiektem jest wzorowany na Łuk Triumfalny  L’Arc mieszczący 20 mieszkań na dziewięciu kondygnacjach.  Uwagę zwracają również dachy Le Théâtre i L’Arc, które, choć niedostępne dla mieszkańców, są zielonymi ogrodami gęsto porośniętymi drzewami.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Samo osiedle powstało z myślą o rodzinach napływających do Paryża imigrantów, będąc jednoczenie alternatywnym podejściem do modernistycznej architektury.

Mimo wzniosłej idei w ciągu kilkudziesięciu lat po od jego powstania warunki życia w kompleksie uległy pogorszeniu do tego stopnia, że ​​w 2006 roku firma Noisy-le-Grand starała się zburzyć część osiedla. 

W wywiadzie przeprowadzonym w 2014 roku przez Elvire Camusa z francuskiego dziennika Le Monde, Bofill przyznał, że kompleks ucierpiał z powodu braku poczucia wspólnoty z resztą miasta, co podkreśla zamknięty charakter zabudowań.

W 2018 r. ogłoszono jednak, że Ricardo Bofill będzie nadzorował renowację Les Espaces d’Abraxas i szeregu pobliskich inwestycji, w tym nowej budowy utrzymanej w podobnej stylistyce.

Les Espaces d’Abraxas i Ricardo Bofill

Urodzony w 1939 w Barcelonie kataloński architekt. Studiował na The Architectural School w Barcelonie oraz później w Genewie. Bofill jest jednym z głównych reprezentantów postmodernizmu we współczesnej architekturze. Autor wielu budynków w Barcelonie (m.in. Institut Nacional d’Educacio de Catalunya, Teatre Nacional de Catalunya, nowoczesnego osiedla Walden 7), La Muralla Roja oraz wielu hoteli, budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej, głównie w Hiszpanii i Francji, a ostatnio w Chinach. Laureat wielu konkursów, głównie w architekturze mieszkaniowej. Więcej na: www.ricardobofill.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wehikuł czasu

Wehikuł czasu

Paryż | 9 stycznia 2024

Hauvette and Madani przenieśli ten paryski apartament w czasie