Les Espaces d’Abraxas: Utopijne marzenie architekta

Les Espaces d’Abraxas, monumentalny zespół apartamentów w Noisy-le-Grand pod Paryżem, na pierwszy rzut oka nie przypomina osiedla, lecz okazały antyczny zabytek. Być może to właśnie dlatego prócz pełnienia pierwotnej funkcji, obiekt wpadł w oko Hollywood, stając się tłem produkcji takich jak „Brazil” z Robertem de Niro, czy słynnej ekranizacji powieści Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”.

Inspirowany dokonaniami starożytnych greków kompleks 591 mieszkań to pochodzące z lat 60. XX wieku dzieło hiszpańskiego architekta Ricardo Bofilliego. Całość zabudowań podzielono na trzy budynki otaczające zielone podwórze. Stanowiące główny trzon osiedla Le Palacio to 18-piętrowy apartamentowiec, w którym znajduje się łącznie 441 lokali. Stojący naprzeciwko niego Le Théâtre to półokrągła konstrukcja z kolumnowymi przeszkleniami otaczająca zieloną przestrzeń pośrodku obiektu. Najmniejszym obiektem jest wzorowany na Łuk Triumfalny  L’Arc mieszczący 20 mieszkań na dziewięciu kondygnacjach.  Uwagę zwracają również dachy Le Théâtre i L’Arc, które, choć niedostępne dla mieszkańców, są zielonymi ogrodami gęsto porośniętymi drzewami.

Samo osiedle powstało z myślą o rodzinach napływających do Paryża imigrantów, będąc jednoczenie alternatywnym podejściem do modernistycznej architektury. Mimo wzniosłej idei w ciągu kilkudziesięciu lat po od jego powstania warunki życia w kompleksie uległy pogorszeniu do tego stopnia, że ​​w 2006 roku firma Noisy-le-Grand starała się zburzyć część osiedla. W wywiadzie przeprowadzonym w 2014 roku przez Elvire Camusa z francuskiego dziennika Le Monde, Bofill przyznał, że kompleks ucierpiał z powodu braku poczucia wspólnoty z resztą miasta, co podkreśla zamknięty charakter zabudowań.

W 2018 r. ogłoszono jednak, że Ricardo Bofill będzie nadzorował renowację Les Espaces d’Abraxas i szeregu pobliskich inwestycji, w tym nowej budowy utrzymanej w podobnej stylistyce.

Ricardo Bofill

Urodzony w 1939 w Barcelonie kataloński architekt. Studiował na The Architectural School w Barcelonie oraz później w Genewie. Bofill jest jednym z głównych reprezentantów postmodernizmu we współczesnej architekturze. Autor wielu budynków w Barcelonie (m.in. Institut Nacional d’Educacio de Catalunya, Teatre Nacional de Catalunya, nowoczesnego osiedla Walden 7), La Muralla Roja oraz wielu hoteli, budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej, głównie w Hiszpanii i Francji, a ostatnio w Chinach. Laureat wielu konkursów, głównie w architekturze mieszkaniowej. Więcej na: www.ricardobofill.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Między niebem a ziemią

Między niebem a ziemią

San Vito di Altivole | 16 października 2022

Arcydzieło Carla Scarpy – grobowiec rodziny Brion w San Vito di Altivole

Za szklaną ścianą

Za szklaną ścianą

New Canaan | 15 października 2022

Odwiedzamy słynny Glass House projektu Philipa Johnsona

W imię twórczej swobody

W imię twórczej swobody

Rio de Janeiro | 13 października 2022

Zaglądamy do Casa Das Canoas, ikonicznej rezydencji projektu Oscara Niemeyera