Legenda o Placu Zbawiciela

warszawa | MARCIN MOŃKA

11 marca 2014 | Sztuka | Wydarzenia |

Czarny Roman, Bazyliszek czy Złota Kaczka – o tych postaciach słyszeli nie tylko warszawiacy, choć to do ich wyobraźni przemawiają zapewne najbardziej. Z ich legendami „rozprawił się” ostatnio grafik Paweł Nowik Nowicki.

Najnowszy cykl prac Nowika, zatytułowany po prostu „Warszawa” to nie tylko zreinterpretowane legendy miejskie, z którymi często muszą mierzyć się mieszkańcy i turyści. To także opowieści jak najbardziej współczesne, jak choćby historia Tęczy na Placu Zbawiciela. Nowicki nie pomija także szczególnych historycznych wydarzeń, jak choćby do dziś wciąż tajemniczego wybuchu gazu w Rotundzie.

– Znaczna część mieszkańców Warszawy, w tym ja, to osoby przyjezdne. Chciałbym, aby nie kojarzyły stolicy wyłącznie z miejscem pracy czy nauki. Stare legendy i współczesne miejskie opowieści pozwalają zobaczyć ją w znacznie bogatszym kontekście. Warszawa jest wspaniałym miastem i warto popularyzować historie z nią związane, zarówno wśród nowych mieszkańców, jak i tych z tych z kilkupokoleniowym zapleczem – mówi o pomyśle na „Warszawę” jej twórca.

Paweł Nowik Nowicki to grafik, scenograf i plakacista. Zajmuje się projektowaniem plakatów, scenografii, identyfikacji wizualnej i grafiki wydawniczej. Współpracował m.in.: z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Teatrem Polonia, Państwową Galerią Sztuki w Sopocie i Operą Bałtycką.

Jego plakaty poświęcone stolicy będzie można oglądać od 20 marca na ekspozycji w SH Studio (ul. Wilcza 44). Wystawa potrwa do 12 kwietnia.

Więcej: www.nowiknowicki.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wierzę w siłę mocnych barw i kształtów

Półświaty

WARSZAWA | 14 czerwca 2018

Aleksandra Morawiak i jej prace w SH Studio.

Modernistyczne reliefy Paula Bika

Rytm miasta

Warszawa | 9 kwietnia 2018

Reliefy Paula Bika w SH Studio przy ul. Wilczej 44.

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci

Dziecięcy fenomen

Warszawa | 4 marca 2016

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci.

Nieokiełznana niedoskonałość

Rocznica Mistrza

warszawa | 11 września 2014

11 września mija dziewiąta rocznica śmierci Henryka Tomaszewskiego.

Andrzej Wajda na plakatach

Wajda z plakatu

łódź | 6 września 2014

Plakaty do filmów Wajdy podróżują po świecie.