Klinika Betonu [zdjęcia]

Beton architektoniczny to bez wątpienia jeden z mocniejszych trendów w obecnym projektowaniu. Wciąż jednak istnieją obawy co do jego użycia we wnętrzach. Koncept Kliniki Betonu ma wyleczyć Polaków z dotychczasowego postrzegania tego tworzywa. Jako „płynny kamień” daje projektantom bogate możliwości w uzyskaniu oryginalnych form, faktur czy barw.

Betonowe płyty, szare blokowiska, smutek i tęsknota za kolorem. Po siermiężnych latach PRL i zastopowania świadomości rozwoju architektury w przeciętnym polskim domu, w latach 90. Polacy odetchnęli już pełną piersią dając się porwać wirowi barw, kolumnad i tej całej tęsknocie za szlacheckim przybytkiem. Lata reżimu komunistycznego z okrutnie ograniczonym dostępem do osiągnięć współczesnej architektury zaburzyły polskie poczucie estetyki.

Mimo to, otwarcie na rynki zachodnie, świetne zaplecze architektów, nierzadko praktykujących poza granicami kraju, i napływające inspiracje sprawiły, że projekty, nawet te szare, przez moment znienawidzone, będące echem poprzedniego ustroju, zaczęliśmy odkrywać na nowo.

Intrygował socrealizm i zaciekawiła estetyka surowego betonu, choć jego olbrzymi potencjał wciąż nie jest w pełni wykorzystywany. A możliwości jest wiele: od tworzenia oryginalnych form, przez faktury po nadanie koloru.

Stąd pomysł na Klinikę Betonu, której pomysłodawczynią jest Ewa Sienkiewicz-Makowska, będąca już trzecim pokoleniem z rodziny Sienkiewiczów zaangażowanym w promocję betonowej materii, z misją wyleczenia przestrzeni miejskiej z brzydoty.

Skąd nazwa? Sienkiewicz-Makowska podczas otwarcia showroomu wyjaśniła, że chodzi o „chęć wyleczenia wszystkich z dotychczasowego postrzegania betonu”. Sam showroom ma pełnić funkcję nie tylko wystawienniczą, dającą ogląd gotowych prefabrykatów stworzonych w fabryce, ale ma być przede wszystkim miejscem stymulującym niestandardowe myślenie, zderzenia idei, a także wsparciem dla młodych talentów (podczas otwarcia obok betonowych płyt, wyeksponowano projekty sukni architekt Izabeli Tomczak).  Interesująca alternatywa w designie przestrzeni!

Klinika Betonu to producent, który oferuje odbiorcom więcej, niż tylko gotowe rozwiązania z betonu architektonicznego. W swoich działaniach koncentruje się przede wszystkim na współpracy z architektami i inwestorami przy tworzeniu unikatowych, indywidualnie zaprojektowanych elementów z betonu architektonicznego i niestandardowych wzorów płyt odlewanych na zamówienie. Poza okładzinami płaskimi, które można dowolnie indywidualizować poprzez wybór faktury, sposobu wykończenia czy koloru betonu (od bieli, poprzez całą skalę szarości i czerń, aż po dowolne kolory betonów barwionych w masie), Klinika Betonu oferuje wyjątkowe wzory trójwymiarowych płyt ściennych, elewacyjnych, małej architektury oraz obiektów 3D. Do każdej realizacji Klinika Betonu stosuje betony o specjalnie zaprojektowanych recepturach i unikalnych procesach produkcji, łącząc rzemiosło i najnowocześniejsze technologie, dzięki czemu każdy element betonowy jest niepowtarzalny. Szczególną metodą indywidualizowania betonowych płyt, jest fotobeton. To innowacyjna technologia modelowania, dająca możliwość odwzorowania niemalże każdego dwuwymiarowego obrazu w płycie betonowej 3D. Każdy wzór fotobetonu opracowywany jest indywidualnie, a techniki frezowania matryc do odlewów są dobierane specjalnie, by uzyskać optymalny efekt optycznej iluzji. Płyty fotobetonowe mają zastosowanie zarówno we wnętrzach, jako okładziny ścienne, jak również na elewacjach, w odpowiednio powiększonej skali tworząc niezwykle ciekawe efekty plastyczne na powierzchni budynku. Klinika Betonu jest również specjalistą w produkcji trójwymiarowych obiektów i brył w betonie – niezależnie od ich skali i stopnia skomplikowania.

Adres: Klinika Betonu, Soho Factory ul. Mińska 25, Warszawa. Więcej: www.klinikabetonu.pl

no images were found

Powiązane artykuły: