Nadodrzański sen

Mieszkaniom architektów wnętrz zawsze przyglądamy się z podwójną ciekawością. Nie inaczej było w tym przypadku. We Wrocławiu wizytę złożyliśmy Klaudii Utracik-Paduszyńskiej współprowadzącej pracownię KLU Studio.

100-metrowy apartament w starej kamienicy architektka zamieszkuje wraz z mężem Szymonem, synkiem Borysem oraz ich czworonożnym towarzyszem Molierem. Jak sama zauważa, to mieszkanie to była miłość od pierwszego wejrzenia. Droga do tej miłości nie była jednak prosta.

– Poszukiwania trwały bardzo długo – wspomina Klaudia Utracik-Paduszyńska. – W poszukiwaniach wyznaczyliśmy kilka kryteriów, które musiały zostać spełnione. Przede wszystkim musiała być to kamienica, najlepiej do gruntownego remontu. Ważne były również oryginalne podłogi, drzwi i sztukaterie, które moglibyśmy uratować.

Kiedy jednak udało się znaleźć „to jedyne” mieszkanie, do pracy przystąpiła z poczuciem misji. Zależało jej na zgrabnym połączeniu starego z nowym; stworzeniu wnętrza ponadczasowego, stylowego, a zarazem funkcjonalnego w codziennym użytkowaniu młodej rodziny.

Magazyn Design Alive

NR 9/2022 HOME

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 41 JESIEŃ 2022

Baza była obiecująca – składały się na nią wymarzone drewniane drzwi i podłogi, sztukaterie i niemal 4 metry wysokości. Wiele elementów wymagało pracochłonnego odrestaurowania, finalny efekt można jednak uznać za pełen sukces.

Układ funkcjonalny został zmodyfikowany, ale z poszanowaniem oryginalnych elementów sztukaterii. Ostatecznie tworzą go duży salon z aneksem kuchennym, sypialnia z wydzieloną strefą biurową, pokój dziecka, łazienka i garderoba.

Większość mebli zaprojektowano i wykonano na wymiar przez stolarza. Klimat mieszkania tworzą również zdobycze z pchlich targów – najcenniejszą jest komoda wykończona rattanem, która znalazła swoje miejsce w sypialni, stare pianino i obrazy.

Studio KLU Klaudia Utracik-Paduszyńska założyła w 2015 roku z Pauliną Sobczyk, z którą poznała się jeszcze na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie z pracownią współpracują również Paulina Wolniak i Weronika Mikłusiak.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Proste formy

Proste formy

Warszawa | 23 listopada 2022

Naturalne, ponadczasowe materiały i szczypta wabi sabi na Żoliborzu

Dwa poziomy modernizmu

Dwa poziomy modernizmu

Warszawa | 18 listopada 2022

Miało być przede wszystkim nietuzinkowo. Zaglądamy do apartamentu na Żoliborzu!

Od chaosu do sukcesu

Od chaosu do sukcesu

Wrocław | 15 listopada 2022

Mieszanie we wrocławskiej kamienicy z XIX wieku przeszło niezwykłą metamorfozę