Jedność natury i architektury [zwiastun filmu]

Ustroń |

23 maja 2017 | Architektura | Wydarzenia |

W połowie czerwca odbędzie się prapremiera filmu dokumentalnego o ikonie polskiej architektury: modernistycznej dzielnicy uzdrowiskowej w Ustroniu (Beskid Śląski). Od dziś oglądać można zwiastun tej niezwykłej produkcji. Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” wyreżyserowała Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu „Design Alive”. Za zdjęcia odpowiadają Roman Kałuża-Wierzchosławski oraz Kamil Śliwka. Producentami są Mateusz Bielesz i Kamil Śliwka.

Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne. – Architektura jest tworem opartym o geometrię. Jest tworem ludzkim. Operuje konkretem i prostymi liniami, ale ściśle się wiąże w tych bryłach z pejzażem, ze szczytami. To jest jedność natury i architektury – opowiada w filmie Aleksander Franta, jedyny już żyjący twórca ustrońskiej dzielnicy.

Czy twór człowieka, jakim jest architektura, może w zgodzie koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko co wybudowano w okresie PRL-u musi oznaczać coś gorszego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” stara się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na przykładzie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu, woj. śląskie.

W tym roku przypada 50-lecie rozpoczęcia budowy jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u: dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie w Ustroniu. Do realizacji ogromnego projektu zostali zaproszeni znani już na Śląsku architekci – Henryk Buszko i Aleksander Franta. Zgodnie z ich wizją na zboczu Równicy powstały sanatorium oraz domy wczasowo-lecznicze, które przybrały w formę stożków.  Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście.

Prapremiera: 14 czerwca godz. 17.30, Muzeum Śląskie w Katowicach. Chętni do udziału w pokazie proszeni są o nadesłanie swoich danych osobowych (imię i nazwisko) na adres: uzdrowisko.film@gmail.com

Premiera filmu (wydarzenie otwarte): 17 czerwca, godz. 19.00, Amfiteatr w Ustroniu. Szczegóły na fanpejdźu.

Kolejny pokaz: Muzeum Architektury we Wrocławiu, 23 czerwca, godzina 18.00, wstęp wolny

W filmie udział biorą:
• dr inż. Aleksander Franta – architekt, współautor kompleksu Zawodzie
• inż. Jerzy Dzierżewicz – głowny inspektor nadzoru budowlanego
• prof. dr hab. Irma Kozina – historyk sztuki
• Przemo Łukasik – architekt, Medusa Group
• Robert Konieczny – architekt, KWK Promes
• Piotr Mazik – historyk sztuki, przewodnik wysokogórski, Fundacja Zakopiańczycy w Poszukiwaniu Tożsamości
• Wiktor Naturski – prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych

Reżyseria: Ewa Trzcionka
Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka
Montaż: Kamil Śliwka
Producent: Mateusz Bielesz / Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim
Producent wykonawczy: Kamil Śliwka www.vimeo.com/kamilsliwka
Światło/Dźwięk: Piotr Gburek
Fotosy: Mariusz Gruszka
Ujęcia lotnicze: Kamil Śliwka, Jakub Pacut
Grafika/napisy: Bartłomiej Witkowski
Ilustracja: Marcin Wolski

Mecenat: Miasto Ustroń
Sponsorzy: Uzdrowisko Ustroń, Fakro
Patronat honorowy: Muzeum Śląskie w Katowicach, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego
Główny patron medialny: Design Alive
Patronat medialny: Architektura Murator, Dziennik Zachodni
Partnerzy: Dwór Skibówki, Kosta, Karczma Wrzos

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Budynki ikony

Budynki ikony

Barcelona | 3 maja 2024

Oto nasz krótki przewodnik po wybranych ikonach architektonicznych Europy