Stylowy nocleg nad amsterdamskim kanałem

Hotel Sweets powstał z przekształcenia dawnych amsterdamskich domów mostowych w niezależne apartamenty. Rozrzucony jest po 28 różnych mostach, które zbudowano w latach 1673–2009 wzdłuż kanałów i nad nimi.

Jedynym z najważniejszych symboli Amsterdamu są kanały – jest ich ponad 160 i mają łączną długość ponad 100 km. Większość z nich powstała w XVII wieku, podobnie jak centrum miasta, i stworzono je jako jedną z głównych linii transportowych. Choć kanały nie pełnią już swej początkowej funkcji, wciąż wypełnione są licznymi barkami – mieszczącymi zarówno restauracje, jak i komfortowe apartamenty.

Z kanałami nierozerwalnie związane są mosty, a wraz z nimi – niewielkie domki, niegdyś zamieszkiwane przez strażników odpowiedzialnych za kontrolowanie ruchu wodnego. Wybudowane w różnych stylach, często przez znanych holenderskich architektów, takich jak Hendrik Petrus Berlage i Pieter Lodewijk Kramer, opustoszały w 2012 roku po wprowadzeniu zmian prawnych. Dziś 28 z nich zostało przekształconych w samodzielne apartamenty tworzące sieć hoteli Sweets.

Hotel Sweets

Apartamenty Sweets są rozrzucone po całym Amsterdamie – mieszczą się na 28 różnych mostach, które zbudowano w latach 1673–2009 wzdłuż kanałów i nad nimi. Z powodu tak dużej rozpiętości czasowej poszczególne mosty są przykładami różnych stylów architektonicznych. Kiedy wprowadzono scentralizowaną kontrolę mostów, domy mostowe straciły swoje pierwotne przeznaczenie – stworzono je jako przestrzeń roboczą dla stróżów. Hotel Sweets wykorzystał to dziedzictwo przemysłowe, przekształcając je w samodzielne apartamenty o wyjątkowych wnętrzach.

nocleg nad kanałem

Wśród nich są nawet te najmniejsze, o powierzchni 10,5 metrów kwadratowych. Wszystkie zostały na nowo urządzone i przystosowane do zamieszkania, oferując wyjątkowy widok na samo serce Amsterdamu. Jeden z domków, nazywany Hortusbrug, to niewielka w rozmiarze ikona architektoniczna w stylu grupy De Stijl. Z tego powodu zespół projektantów urządził jego wnętrze, inspirując się dokonaniami słynnego holenderskiego architekta i projektanta Gerrita Rietvelda.

nocleg nad kanałem

Wszystkie domki są wyposażone w część sypialną, prysznic, toaletę i spiżarnię. W dwóch zmieściła się dodatkowo kuchnia. Ze względu na swoją dawną funkcję i szczególne położenie ze wszystkich 28 domków rozciąga się panoramiczny widok na amsterdamskie kanały.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Prezydencki luksus

Prezydencki luksus

Warszawa | 24 kwietnia 2023

Zwiedzamy apartament prezydencki w hotelu Marriott projektu pracowni Vaav

Nadzieja w Słońcu

Nadzieja w Słońcu

Amsterdam | 6 marca 2023

Marjan van Aubel swoje projekty opiera na energii słonecznej