H&M: Zwycięska instalacja już w Warszawie

Warszawa | RED

20 listopada 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Wydarzenia |

W warszawskim Pasażu Wiecha zakończono się budowę instalacji architektonicznej – zwycięskiej pracy w konkursie „Współczesny Nomada/Współczesny Osadnik”, zorganizowanego z okazji premiery marki H&M Home w Polsce.

W warszawskim Pasażu Wiecha zakończono się budowę instalacji architektonicznej – zwycięskiej pracy w konkursie „Współczesny Nomada/Współczesny Osadnik”, zorganizowanego z okazji premiery marki H&M Home w Polsce.

Zaprojektowana przez Malwinę Mąkę instalacja złożona ze 187 drewnianych listew o różnych długościach będzie obecna w przestrzeni Pasażu do końca listopada 2013. – Ten projekt wybraliśmy ze względu na minimum użytych środków i maksimum uzyskanego tymi środkami efektu. Konstrukcja przywołuje archetyp bryły domu, traktując ją jednak w sposób niedopowiedziany, niedosłowny. Dom jest niedokończony, tymczasowy, jest w ciągłym procesie powstawania i przekształcania się – tak, jak życie Nomady. Z kolei użycie drewnianych kantówek i sposób ich łączenia odnosi się do technologii budowania domów szkieletowych, co przywołuje na myśl osiedlanie się. Podoba nam się ten subtelny sposób, w jaki autor nawiązuje do tematu konkursu – uzasadnia wybór zwycięskiej pracy Tomek Rygalik, przewodniczący jury. Obok niego w gronie jurorskim zasiadali: Gosia Rygalik (Studio Rygalik), grafik Edgar Bąk, Agnieszka Jacobson-Cielecka (School of Form), Katarzyna Rzehak (Instytut Wzornictwa Przemysłowego), Małgorzata Szczepańska („Elle Decoration”) oraz Ewa Trzcionka („Design Alive”).

Linia H&M Home powstała w 2009 roku jako odpowiedź na potrzeby klientów marki, zainteresowanych skandynawskim designem. Jesienią 2013 roku H&M Home otwiera swoje pierwsze salony w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Nowym Sączu. W związku z tym wydarzeniem, firma H&M wraz z magazynem „Elle” zorganizowała zakończony właśnie konkurs.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie instalacji inspirowanej tematem Nomady i Osadnika – powstałym w odpowiedzi na jeden z najmocniejszych obecnie światowych trendów, wynikający z szybkiego rozwoju technologii mobilnych, rozwoju kanałów komunikacji i łatwości podróżowania. Nagrodą w konkursie była realizacja zwycięskiego projektu w Warszawie oraz 10 tys. złotych.

Malwina Mąka, zwyciężczyni konkursu H&M, jest studentką IV roku na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się designem, grafiką komputerową i malarstwem akwarelowym.

„Design Alive” był patronem medialnym konkursu.

Więcej: www.hm.elle.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Vintage z humorem

Vintage z humorem

Warszawa | 8 maja 2024

Odwiedzamy kamienicę na warszawskim Nowym Świecie projektu Ryzy Studio