Historia zapisana w murach

Uwielbiamy, kiedy mieszkanie oprócz efektownej aranżacji skrywa również ciekawą historię. Ta, która wiąże się w lokalem na Starym Mokotowie, dziś zamieszkiwanym przez uznaną reżyserkę teatralną, Ewelinę Marciniak, wzbudza szczególnie wiele emocji.

W latach 1947-2008 mieszkał w nim wybitny architekt Arseniusz Romanowicz, projektant najważniejszych warszawskich dworców kolejowych, który kierował odbudową całej kamienicy zniszczonej w czasie II wojny światowej.

W poszanowaniu dla jego dokonań architekt Grzegorz Layer, który podjął się odświeżenia 60 m kw. mieszkania postanowił zachować możliwie najwięcej oryginalnych elementów wystroju. Chęciom tym sprzyjał dobry stan mieszkania – udało się odrestaurować m.in. podłogę, drzwi oraz kilka zabytkowych mebli. Zachowano również pierwotny układ mieszkania na który składa się kuchnia z małą jadalnią, otwarty na korytarz salon, sypialnia oraz niewielka łazienka.

Dzięki dużej wysokości oraz sporym oknom wychodzącym na zachód mieszkanie mimo stosunkowo niedużego metrażu sprawia wrażenie jasnego i przestronnego.

Dominującym kolorem jest tu biel pojawiająca się na ścianach oraz prostych, geometrycznych zabudowach meblowych, stanowiących neutralne tło dla innych wyrazistych mebli i dodatków – stolików kawowych, lamp, wieszaków. Komponując wykończenia sięgnięto po naturalne, ponadczasowe, a zarazem szlachetne materiały – granit, marmur, dębowe drewno i mosiądz.

Istotnym elementem renowacji było również znalezienie odpowiedniej przestrzeni dla roślin oraz pokaźnej kolekcji książek. Kwiaty pojawiają się we wszystkich pomieszczeniach, jednak szczególnie imponującą kompozycję odnajdziemy w salonie. Miejsce na bogaty księgozbiór zostało natomiast wygospodarowane w sypialni poprzez zabudowę ściany za łóżkiem systemem półek i szafek.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Vintage z humorem

Vintage z humorem

Warszawa | 8 maja 2024

Odwiedzamy kamienicę na warszawskim Nowym Świecie projektu Ryzy Studio