Hip-Hop symfoniczny

Takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było! MIUOSH, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i JIMEK razem! Po raz pierwszy hip-hop w wydaniu symfonicznym, z towarzyszeniem wielkiej orkiestry, zagości w nowej siedzibie NOSPR. Nic dziwnego, że bilety na dwa koncerty zniknęły z kasy w kilkadziesiąt minut.

6 i 7 marca w Katowicach wystąpią MIUOSH (29-letni raper z Katowic) oraz 80-letnia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR). Usłyszymy materiał ze starszych płyt oraz najnowszego albumu MIUOSH-a. Orkiestrę poprowadzi, komponujący pod pseudonimem JIMEK, Radzimir Dębski, który zaaranżował cały materiał muzyczny koncertu. To jego remiks piosenki Beyonce pokonał 3000 innych utworów i trafił na płytę słynnej wokalistki. On też jest autorem muzyki do nowej czołówki telewizyjnych Wiadomości. Gościnnie wystąpią m.in. Joka (Kaliber 44), José Manuel Albán Juárez (perkusja).

Organizatorzy przyznają, że zainteresowanie koncertem przerosło ich oczekiwania. Zapewniają też, że koncert będzie miał wyjątkową oprawę wizualną. – Sala NOSPR liczy 1800 miejsc. Nie wszystkie będą dostępne 6 i 7 marca. Część sali została wyłączona między innymi ze względu na planowany mapping – wyjaśnia Krzysztof Krot, pomysłodawca wydarzenia.

Na razie nie wiadomo czy większość publiczności stanowić będą fani hip-hopu czy muzyki poważnej. – Myślę, że jednak w dużej przewadze będą fani rapu. Zapewne ci starsi, przywiązujący większą wagę do tekstów i muzyki, a mniejszą do imprezowej strony koncertu. Jestem też pewien, że wiele osób przyjedzie specjalnie żeby posłuchać aranżacji JIMKA i samej orkiestry. Zresztą to, co JIMEK zrobił z moim materiałem przerosło jakiekolwiek oczekiwania. Zniszczył mnie. Niektóre numery brzmią jak spektakle teatralne. A przecież słyszałem je tylko w wersji cyfrowej. Jak zagra je 70 osób, to dopiero będzie moc – zapowiada MIUOSH.  – Jestem z Katowic. Widziałem jak rośnie budynek NOSPR, ale nie przyszło mi do głowy, że zagram tam swój materiał. No dobra, może raz czy dwa po cichu myślałem, że może kiedyś… ale na pewno nie, że tak szybko i że wyłącznie z własnym repertuarem – przyznaje MIUOSH.

Nowa siedziba NOSPR w Katowicach projektu Konior Studio powstała na opustoszałym po dawnej kopalni terenie. Otoczony placami, parkiem miejskim, fontannami, labiryntem i amfiteatrem obiekt, od momentu otwarcia w ub. roku stał się kulturową mekką Śląska.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nasza Orkiestra Sprawi Państwu Radość

Orkiestra w domu

Katowice | 28 lipca 2016

NOSPR. Jedna z najlepszych przestrzeni koncertowych na świecie.

Tauron Nowa Muzyka. 10 lat inspirującego brzmienia

Był sobie las

Katowice | 25 sierpnia 2015

Tauron Nowa Muzyka. 10 lat inspirującego brzmienia.