Gdynia Design Days 2013 pod hasłem „Na styku”

Gdynia | TWO

7 lutego 2013 | Design | Ludzie | Styl życia | Wydarzenia |

W dniach 5-14 lipca Gdynia ponownie zamieni się w letnią stolicę designu. Znamy już tegoroczne hasło festiwalu! „Na styku” nawiązuje do przenikania kulturowego, czasowego, geograficznego… Program będzie obfitował w nowatorskie wystawy, twórcze warsztaty oraz liczne wydarzenia towarzyszące realizowane przez środowisko kreatywne z całej Polski. Terminal Designu – serce festiwalu powraca w tym roku na Plac Grunwaldzki. Partnerem merytorycznym szóstej edycji festiwalu Gdynia Design Days jest Paweł Pomorski z grupy projektowej Malafor.W dniach 5-14 lipca Gdynia ponownie zamieni się w letnią stolicę designu. Znamy już tegoroczne hasło festiwalu! „Na styku” nawiązuje do przenikania kulturowego, czasowego, geograficznego… Program będzie obfitował w nowatorskie wystawy, twórcze warsztaty oraz liczne wydarzenia towarzyszące realizowane przez środowisko kreatywne z całej Polski. Terminal Designu – serce festiwalu powraca w tym roku na Plac Grunwaldzki. Partnerem merytorycznym szóstej edycji festiwalu Gdynia Design Days jest Paweł Pomorski z grupy projektowej Malafor. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Designu Gdynia, a patronat medialny sprawuje „Design Alive”.

W tym roku festiwal skupi się na zależnościach, jakie budują się pomiędzy sąsiednimi wartościami. Design to przecież nic innego jak działania na styku. Sztuka przenika się tu z przemysłem, typowość z oryginalnością, nowoczesność z tradycją. Gdynia leży na styku lądu i morza, będąc jednocześnie zurbanizowaną aglomeracją i pejzażowym kurortem. Coroczne festiwalowe spotkania sytuują się także na styku przeglądu i konfrontacji; wystaw i warsztatów; trudów codzienności projektowej i wakacyjnego święta designu. Taka forma Gdynia Design Days oznacza połączenie umożliwiające nawiązanie relacji, jak również bliski, bezpośredni kontakt, związek rzeczy i ludzi: projektantów, inwestorów, producentów, konsumentów i przedmiotów pomiędzy nimi. Horyzont wyznaczają tu jednak przede wszystkim kategorie topograficzne: Gdynia, Kaszuby, Pomorze, obszar nadbałtycki.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek pierwszym laureatem Design Alive Awards: LAUREACI 2012

Wystawa główna będzie rozwinięciem idei „Na styku”. Sześć grup projektowych z całej Polski, pod kuratelą Pawła Pomorskiego i Agaty Kulik-Pomorskiej z grupy Malafor przygotuje projekty dedykowane regionowi. Co zaprezentują? Efektem będą prace nawiązujące do specyfiki nadbałtyckości, dające nowe spojrzenie na region lub zrealizowane przy wykorzystaniu materiałów przypisanych terytorium nadmorskiemu.

Gdynia Design Days 2013 to również wystawa „Współczesne improwizacje”, „Design Innowacyjny” warsztaty „Twory z morza”, „Projekt Market”, czyli coś więcej niż tylko targowisko designu oraz Business Cooperation Event, na który „Design Alive” i organizatorzy GDD zapraszają środowisko projektowe z zagranicy. – Cieszy nas również perspektywa aktywnej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku – mówi Izabela Kotkowska z Centrum Designu Gdynia. – Planujemy m.in. wystawę najlepszych prac dyplomowych podczas festiwalu oraz kilka innych ciekawych projektów, które pozwolą na promocję oraz kreatywny rozwój młodych talentów z Pomorza.

Więcej: www.gdyniadesigndays.eu

Tak w Gdyni było przed rokiem:

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: