W Krakowie, pod papugami

Stara, krakowska kamienica, a w niej 50-metrowe mieszkanie jak z bajki. Zaprojektowania mieszkania w nieszablonowym stylu podjęła się lokalna pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

Aranżację wnętrza zdominowały trzy kolory: lila, niebieski i zielony, które wprowadziły niezwykły, filmowy klimat z nutą elegancji. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem mieszkania jest natomiast tapeta Pierre’a Frey’a przedstawiająca rośliny i papugi. To właśnie ona była inspiracją dla architektki, Magdaleny Gajdy i jej zespołu podczas urządzania całości mieszkania.

– Kolory, które dominują w salonie, zostały zdefiniowane właśnie przez tę tapetę. Została ona położona a jednej ze ścian salonu, w formie trzech obrazów, do których ramy tworzy sztukateria – tłumaczy Magdalena Gajda, autorka projektu.

Do wykończenia mieszkania wykorzystano naturalne materiały, takie jak drewno, mosiądz, kamień. – To, w jakim otoczeniu przebywamy, determinuje to, jak funkcjonujemy. Dlatego tak ważne jest to, jakich materiałów używamy do wykończenia, np. mieszkania, które ma być miejscem odpoczynku i naszym azylem – wyjaśnia właścicielka pracowni.

Gaja Architektura Wnętrz

Stylowy relaks

Nie tylko sam wystrój, ale również meble, które stały się jego częścią, wyszły spod rąk projektantki. W salonie stół wykonany z forniru dębowego i krzesła wyścielane rattanem z welurem zachęcają do długich rozmów przy filiżance herbaty. Konsolę, również  dębową, przyozdobiono mosiężnymi uchwytami, wykonanymi tradycyjną technologią odlewniczą. Uwagę przykuwa także witryna na metalowych nóżkach i z metalowymi ramami oraz mosiężnymi uchwytami. Efekt przytulności zapewnia zaś zielona kanapa pokryta miękkim materiałem.

Liliowa kuchnia sprawia, że czujemy się przeniesieni do świata baśni. Efektu dopełniają płytki imitujące kamień, blat wykonany z konglomeratu kwarcowego oraz złote uchwyty.

– Sypialnia to królowa relaksu. Miejsce, w którym domownicy odpoczywają i „ładują  baterie”. Na  ścianie za łóżkiem jest tapeta w formie malowidła naściennego, a jej wzór został dostosowany do wielkości ściany. Miękkości temu pomieszczeniu nadają tapicerowany, niebieski zagłówek i zasłony z weluru – opowiada Magdalena Gajda, dodając, że całość uzupełnia szafa w kolorze lila oraz mosiężne kinkiety i drewniane nakastliki.

W łazience natomiast dominuje kolor niebieski połączony z białymi płytkami na ścianie i złotym szczotkowanym cokołem. Zielone oktagonalne płytki z drobnym dekorem nawiązują do dawnego wykończenia kamienicznych wnętrz. Zabudowa nad WC jest ryflowana, podobnie jak drzwi szafy w sypialni i szyby w salonowej witrynie, zapewniając tym samym poczucie spójności całej aranżacji. Efekt dopełniają mosiężne uchwyty i szklane, ręcznie formowane kinkiety.

Gaja Architektura Wnętrz to krakowska, autorska pracownia projektowa Magdaleny Gajda zajmująca się kompleksowym projektowaniem wnętrz. W swoich projektach stawia na komfort i funkcjonalność, wpuszczając do wnętrz dużo światła i gry kolorem. Chętnie wykorzystuje przede wszystkim naturalne materiały, zamiłowanie do nich znalazło też odzwierciedlenie w nazwie pracowni. 

 

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paryski splin

Paryski splin

Paryż | 3 lipca 2023

Studio Batiik stworzyło paryskie wnętrze podbite kolorem

Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

Kraków | 13 czerwca 2023

Magia luster w krakowskim mieszkaniu projektantki i scenografki Natalii Horak

Za niebieskimi drzwiami

Za niebieskimi drzwiami

Kraków | 30 marca 2023

Klimatyczne wnętrze mieszkania na krakowskim Kazimierzu od One Desk studio

Na fali harmonii

Na fali harmonii

Kraków | 18 stycznia 2023

Odwiedzamy mieszkanie krakowskiej architektki Magdaleny Gajdy