Fotofestiwal rośnie jak nastolatek

Łódź | JUSTYNA KOCISZEWSKA

25 kwietnia 2015 | Sztuka | Wydarzenia |

Fotofestiwal ma już 14 lat. I rośnie jak nastolatek. Pojawiają się nowe wystawy i wydarzenia, a stałe punkty programu zyskują rozmach. Nie zmienia się jedno: nazwiska godnych uwagi fotografów i  zróżnicowane wystawy z całego świata. Startujemy w Łodzi już 28 maja i oglądamy, bawimy się, słuchamy i dyskutujemy do 7 czerwca.

W centrum festiwalowym Art Inkubator zobaczymy osiemnaście wystaw. Dziesięć spośród nich prezentuje projekty finalistów Grand Prix, w tym nagradzany na całym świecie Swell Mateusza Sarełło, projekt Anny Grzelewskiej o dorastaniu córki Julia Wannabe, demoniczny, „lynchowski” projekt Cyrila Costilhe o Diego Suarez na Madagaskarze. Towarzyszyć im będzie pełen wyobraźni, stworzony we współpracy z modelami, kreacyjny projekt Patricka Willocqa o rytuałach plemiennych Demokratycznej Republiki Konga czy reportaż Sarkera Proticka z planów zdjęciowych Dhallywood.

W nowym bloku programowym Discovery Show festiwal prezentuje fotografie młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku będzie to wystawa Mario Macilau, trzydziestolatka z Mozambiku. Projekty o życiu ubogich warstw społecznych Mozambiku pokazywał na prawie wszystkich kontynentach, a wstępy do jego publikacji pisał zeszłoroczny gość Fotofestiwalu, gwiazda fotografii RPA, Roger Ballen.

„Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii” to tytuł wystawy, która zakończy się aukcją Fotografii Kolekcjonerskiej. Tegoroczny temat aukcyjny nawiązuje do kolejnej festiwalowej nowości: dwudniowego cyklu spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych fotografii podróżniczej: Hit the road. Cykl ten został przygotowany przez dyrektor programową Fotofestiwalu: Alison Nordstrom, która zaprosiła do dyskusji zarówno wybitnych fotografowów: Simona Norfolka (Wielka Brytania), Carla de Keyzera  (Belgia), Christophera Rauschenberga (USA) jak i krytyków i specjalistów z dziedziny fotografii: W.M. Hunt (USA), Celina Lunsford (Niemcy) i Christina Capetillo (Dania). Dyskusje te będą wstępem to głównej kuratorskiej wystawy Fotofestiwalu w 2016 roku.

W Centrum Festiwalowym zagości także wystawa podsumowująca 25 lat działalności fotograficznej Twojego Stylu, wystawa grupowa studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi oraz projekty laureatów Leica Oskar Barnack Award: Martina Kollara i Alejandro Cegarra, które można będzie obejrzeć tradycyjnie dzięki Leica Gallery Warszawa.

Fotofestiwal to też wystawy specjalne i wystawy towarzyszące, organizowane przez galerie w całej Łodzi. Atlas Sztuki zaprezentuje fotografie Carla de Keyzera, członka legendarnej agencji Magnum. Otworzy on osobiście w Łodzi wystawę „Moments before the flood”, która pokazuje, w jaki sposób Europa radzi sobie z trudnym do przewidzenia zagrożeniem: potencjalnym podwyższeniem poziomu morza. Autor przemierzył kilkadziesiąt tysięcy kilometrów europejskiej linii brzegowej, by zbadać wiele aspektów związanych z tym tematem. W Atlasie Sztuki pokazanych zostanie ponad trzydzieści wielkoformatowych fotografii z tego projektu.

Z kolei w OFF Piotrkowskiej, drugim centrum festiwalowym, zobaczymy cztery projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego FABRICA oraz wystawę angielskiego reportażysty Dougiego Wallace’a. Na Fotofestiwalu swoją premierę będzie miała także druga edycja projektu DEBUTS, który na wystawie i w publikacji prezentuje utalentowanych debiutujących polskich fotografów.

A to dopiero początek. Ruszyły już nabory do warsztatów, konkursu na Fotograficzną Publikację Roku 2015 i przegląd portfolio Port-Off-Folio 2015 prowadzony przez ponad 30 ekspertów z całego świata. To prawdopodobnie jeden z największych w Europie przeglądów fotograficznych portfolio. W programie festiwalu pojawią się liczne spotkania autorskie, premiery książek fotograficznych, pokazy slajdów i imprezy klubowe. Fotofestiwal od lat bowiem skupia się na tworzeniu miejsca idealnego do spotkań, wymiany zdań, a także miejsca sprzyjającego po prostu świetnej zabawie.

Patronem wydarzenia jest „Design Alive”. Więcej informacji na www.fotofestiwal.com

1
Fotografia z ekspozycji „Leica Oskar Barnack Award 2014” fot. Alejandro Cegarra

2
Z wystawy „WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii” fot. Bart Pogoda

3
Sekcja „Fotofestiwal Discovery Show” fot. Mário Macilau courtesy Ed Cross Fine Arts

4
Flow fot. Kuba Rubaj

5
Lipadusa, fot. Calogero Cammalleri

6
Bailbonf fot. Clara Vannucci

7
Lost fot. Karolina Jonderko

8
Drugie spotkanie fotografii fot. Maria Stożek, Andrzej Kolarczyk

9
Niedecydujący moment fot. Krzysztof Miller

10
Rewind fot. Marlena Jabłońska

11
Od gwiazdy do atomu fot. Martyna Strzelczyk, Agata Opalińska

12
Miracle Village fot. Sofia Valietne Fabrica

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Doki. Nowojorski styl przy Piotrkowskiej

Doki

Łódź | 25 sierpnia 2016

Nowojorski styl przy ulicy Piotrkowskiej.

Łódź w tempie spacerowym

Spacer po Łodzi

łódź | 6 października 2014

Które miejsca warto odwiedzić w Łodzi podczas festiwalu.

W Łodzi rodzi się Monopolis

Miasto w mieście

łódź | 28 lipca 2014

Monopolis. Obiekt, który ma niesamowitą atmosferę i klimat.