Niby brutalnie, ale romantycznie

Odlew, który przypomina zastygłą lawę, balansuje na granicy natury i rzemiosła. Formsophy odnajduje równowagę pomiędzy szorstkością i gładkością, wielkością i delikatnością, kobiecością i męskością, odzwierciedlając dynamiczną synergię duetu Alicji Prussakowskiej i Jakuba Kijowskiego.

Oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jakub, który czerpie ze swoich rzeźbiarskich korzeni, to rzemieślnik, a Alicja – projektantka, która lubi eksperymentować.

Fascynują ich faktury, materiały i historie, jakie za nimi stoją. Łącząc tradycyjne i nowatorskie techniki, studio tworzy meble i rzeźby charakteryzujące się prostą, wręcz pierwotną estetyką, wzbogaconą biżuteryjnymi detalami. Każdy element wykonują ręcznie.

Swój styl określają mianem romantycznego brutalizmu.

Magazyn Design Alive

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

ZAMAWIAM

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Dzieła Formsophy są pełne charakteru i artystycznej autentyczności, jak choćby stolik kawowy Rúni, który łączy smukłość z monumentalnością, oraz stół Taru ozdobiony kamiennymi detalami z marmuru, cytrynu, jaspisu i kamieni księżycowych.

Oba można było zobaczyć jesienią 2023 roku w Warszawie podczas wystawy „Space is a Place”, zorganizowanej przez twórców inicjatywy Comune.

Aktualnie prace Formsophy można zobaczyć podczas wystawy „Biosphere” w warszawskiej galerii Craftica (do końca stycznia 2025), z którą to następnie wystawią dwa swoje projekty, w tym stół Taru, podczas wydarzenia Nomad w St. Moritz.

Stolik kawowy Rúni to perfekcyjna gra formy i równowagi. Jego smukły, eliptyczny blat w zestawieniu z dwoma masywnymi nogami przywodzi na myśl rzeźbiarski charakter, który ma w sobie coś subtelnego, a jednocześnie potężnego.

Odlewany z aluminium w technice piaskowego odlewu, blat stołu jest ozdobiony mineralnym detalem, ręcznie enkrustowanym, co nadaje każdemu egzemplarzowi unikalny charakter.

Formsophy

Wykonany z recyklingowanego aluminium, Taru jest ozdobiony detalami z marmuru, cytrynu, jaspisu i kamieni księżycowych, które dodają mu wyrafinowanej elegancji.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wazony przytulanki

Wazony przytulanki

Bruksela | 22 marca 2025

Wielkoformatowe, dywanowe rzeźby Shishi San są jej międzynarodową wizytówką

Rzemiosło, które koi

Rzemiosło, które koi

Amsterdam | 15 lutego 2025

W czasach niepewności Alfhild Külper tworzy ostoje miękkości i bezpieczeństwa