Enklawa ciszy

Czasem prostota robi największe wrażenie. Tak właśnie jest w przypadku mieszkania w Gdańsku, do którego zaprosiła nas polsko-brytyjska pracownia ACOS.

The Hideaway Home to historia o skromnym, nienachalnym designie, który kreuje indywidualnie skrojoną przestrzeń dla rodzinnego życia. Detal i dekor są tu niemal nieobecne, ustępując na rzecz rzemieślniczej prostoty i funkcjonalności. Wystarczającą ozdobą jest materia i przybrana przez nią forma – przy bliższym poznaniu wielowymiarowa i interaktywna.

Samo mieszkanie zlokalizowane jest w sercu Dolnego Miasta w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie Opływu Motławy, na skraju jednej z już nielicznych naturalnych enklaw jakie możemy znaleźć w pobliżu silnie zurbanizowanego historycznego centrum miasta. Jego właściciele zgłosili się do Anny Stojčev-Młyńskiej i Stanisława Młyńskiego szukając przestrzeni będącej ukojeniem od miejskiego zgiełku.

Magazyn Design Alive

NR 42 ZIMA 2022

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Symfonia naturalności

Projektanci postawili na bardzo kompaktowe, a jednocześnie holistyczne podejście do procesu projektowego, w którym każdy aspekt został starannie przestudiowany, tak aby zapewnić maksymalną funkcjonalność przy zachowaniu jak największej otwartości przestrzeni.

Apartament stanowi geometryczną kompozycję brył i płaszczyzn, wyrzeźbioną w palecie naturalnych materiałów takich jak drewno, beton, mikrocement i kamień. Całość uzupełniają naturalne tkaniny w neutralnych odcieniach oraz eleganckie, a zarazem subtelne miedziane akcenty.

Strefę kuchenno-jadalnianą skupiono wokół dużego stołu wykonanego na zamówienie. Jego ulokowanie jest nieprzypadkowe – tworzy przemyślaną kompozycję wraz ze stojącym w jego tle zlewem z surowego betonu, wykończonym subtelnymi mosiężnymi detalami. Pozostałą część kuchni dyskretnie ukryto za płaszczyzną przesuwnych paneli z ryflowanego drewna.

Przechodząc do części wypoczynkowej, linearny układ kuchni przechodzi w bardziej otwartą przestrzeń, zapewniającą swobodę podczas spotkań z przyjaciółmi czy relaksu. Miękkiej sofie z BoConcept towarzyszą tu jedyne dwa akcenty koloru w całym wnętrzu – duży niebieski obraz oraz wazon w tym samym kolorze ustawiony na niskim stoliku kawowym.

Przestrzeń pomiędzy strefą dzienną a strefą nocną wykończono panelami z forniru, sufit zaś – nietypowo – pokryto tkaniną.

Same sypialnie są proste i kompaktowe. Jasne, drewniane podłogi i wysokie listwy przypodłogowe zestawiono tu ze ścianami wykończonymi naturalnym tynkiem wapienno-marmurowym. Główna łazienka składa się natomiast ze skromnych płaszczyzn białego mikrocementu oraz płyt indywidualnie zaprojektowanego lastryko.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Domowa galeria sztuki

Domowa galeria sztuki

Santiago | 28 stycznia 2023

Zaglądamy do spektakularnego apartamentu w bogatej dzielnicy stolicy Chile

Pozytywne wibracje

Pozytywne wibracje

Gdańsk | 25 stycznia 2023

Na 47-metrowym poddaszu projektu Raca Studio zamieszkała singielka z kotem

Siła detalu

Siła detalu

Radom | 23 stycznia 2023

Mieszkanie w 100-letniej kamienicy przeszło pełną koloru transformację