Duchy przeszłości we wrocławskim hotelu The Bridge

Hotel The Bridge Wrocław to wyjątkowe miejsce w najstarszej, centralnej części miasta – na Ostrowie Tumskim. Jest symbolicznym mostem, który łączy przeszłość i teraźniejszość, dawną sztukę i współczesną architekturę, historię miasta i jego obecne, dynamiczne oblicze.

To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w koncepcji architektonicznej budynku, stworzonej przez wrocławską pracownię Forum Architekci; świetnie wpisującej się w historyczne otoczenie z archikatedrą na czele. Hotelowe wnętrza są dziełem architektów z pracowni Medusa Group, którym zależało na powiązaniu szczególnego charakteru wnętrz budynku z tożsamością miejsca. Stąd na surowych betonowych ścianach postanowili umieścić murale odnoszące się do bogatych dziejów miasta nad Odrą.

Hotel pełen sztuki

Grafiki w aż 184 pokojach obiektu stworzyło studio Kolektyf. Motywy zaczerpnięte z historycznych dzieł sztuki, dzięki cyfrowym technikom obróbki obrazu i druku, wtopiły się w nowoczesne wnętrza. Przyjęty plan zakładał, aby grafiki odnosiły się do lokalnych dzieł i zachęcały do eksplorowania muzeów i zabytków, znajdujących się w sąsiedztwie hotelu. Miały przypominać dawne, częściowo zatarte polichromie i nadawać się do naniesienia na surowy beton – to wymagało dobrania odpowiedniej technologii. Kolektyf osiągnął ten efekt wykorzystując technikę druku Cold Transfer (zachowującą fakturę materiału, na którym wykonany jest nadruk) i graficzną obróbkę obrazu. Skany obiektów udostępnionych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostały pieczołowicie wzbogacone o efekty postarzenia; m.in. poprzez naniesienie na nie skanów autentycznych ścian w starych kamienicach wrocławskiego Nadodrza oraz ręcznie wykonane przecierki.

Jak podkreśla Bartek Zieliński z Kolektyf, praca nad tą realizacją była długim i złożonym procesem. Wymagającym cierpliwości i drobiazgowości godnej konserwatora zabytków. Na sufitach w pokojach przy pomocy szablonów namalowane zostały wzory, nawiązujące stylem do motywów dekoracyjnych sprzed kilku wieków. Delikatnie nakreślone, nieregularnie rozmieszczone i ręcznie postarzane, przypominają wykwity ścienne, powstałe pod wpływem wilgoci lub fragmenty dawno zapomnianych dekoracji, zatartych przez upływ czasu.

Historyczna tożsamość

– Największym wyzwaniem w tej realizacji było znalezienie techniki, która nie będzie ani malarstwem ściennym, ani też zwykłym wydrukiem na papierze. Projektantom i inwestorowi zależało na tym, aby grafiki w pokojach były integralną częścią ścian, wyzierały z nich. Tutaj nie miało być kompromisów. Poszukiwania odpowiedniej techniki zajęły nam prawie 2 lata. Efektem jest transpozycja oryginalnych prac, która popularyzuje zbiór i pokazanie ich w nowy sposób. Każde dzieło, z którego korzystaliśmy zostało opatrzone odpowiednią informacją pozwalająca gościom hotelu na zorientowanie i zaznajomienie z otaczającą, historyczną przestrzenią miasta – mówi Bartłomiej Zieliński z Kolektyf.

Pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław MGallery oferuje 184 pokoje, autorską restaurację Craft oraz część konferencyjną. Na najwyższej kondygnacji hotelu umieszczono strefę spa, wellnes i fitness. Na dachu znajduje się taras widokowy.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Estetyka codzienności

Estetyka codzienności

Warszawa | 19 sierpnia 2024

Zaglądamy do prywatnych domów i mieszkań polskich projektantów wnętrz

Ocalić Szyb Krystyna

Ocalić Szyb Krystyna

Bytom | 16 czerwca 2024

Ikona śląskiej architektury przemysłowej ma szansę na rewitalizację

SOS dla Szybu Krystyna

SOS dla Szybu Krystyna

Bytom | 30 listopada 2022

Instalacja Medusa Group to wołanie o pomoc dla ikonicznego Szybu Krystyna