Duchy przeszłości we wrocławskim hotelu The Bridge

Hotel The Bridge Wrocław to wyjątkowe miejsce w najstarszej, centralnej części miasta – na Ostrowie Tumskim. Jest symbolicznym mostem, który łączy przeszłość i teraźniejszość, dawną sztukę i współczesną architekturę, historię miasta i jego obecne, dynamiczne oblicze.

To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w koncepcji architektonicznej budynku, stworzonej przez wrocławską pracownię Forum Architekci, świetnie wpisującej się w historyczne otoczenie z archikatedrą na czele. Hotelowe wnętrza są dziełem architektów z pracowni Medusa Group. którym zależało na powiązaniu szczególnego charakteru wnętrz budynku z tożsamością miejsca, stąd na surowych betonowych ścianach postanowili umieścić murale odnoszące się do bogatych dziejów miasta nad Odrą.

Grafiki w aż 184 pokojach obiektu stworzyło studio Kolektyf. Motywy zaczerpnięte z historycznych dzieł sztuki, dzięki cyfrowym technikom obróbki obrazu i druku, wtopiły się w nowoczesne wnętrza. Przyjęty plan zakładał aby grafiki odnosiły się do lokalnych dzieł i zachęcały do eksplorowania muzeów i zabytków, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie hotelu. Miały przypominać dawne, częściowo zatarte polichromie i nadawać się do naniesienia na surowy beton – to wymagało dobrania odpowiedniej technologii. Kolektyf osiągnął ten efekt wykorzystując technikę druku Cold Transfer – zachowującą fakturę materiału, na którym wykonany jest nadruk – i graficzną obróbkę obrazu. Skany obiektów udostępnionych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostały pieczołowicie wzbogacone o efekty postarzenia – m.in. poprzez naniesienie na nie skanów autentycznych ścian w starych kamienicach wrocławskiego Nadodrza oraz przecierki – ręcznie wykonane na miejscu, na ścianach z wydrukami. Jak podkreśla Bartek Zieliński z Kolektyf, praca nad tą realizacją była długim i złożonym procesem, wymagającym cierpliwości i drobiazgowości godnej konserwatora zabytków. Na sufitach w pokojach przy pomocy szablonów namalowane zostały wzory, nawiązujące stylem do motywów dekoracyjnych sprzed kilku wieków. Delikatnie nakreślone, nieregularnie rozmieszczone i ręcznie postarzane, przypominają wykwity ścienne, powstałe pod wpływem wilgoci lub fragmenty dawno zapomnianych dekoracji, zatartych przez upływ czasu. – Największym wyzwaniem w tej realizacji było znalezienie techniki, która nie będzie ani malarstwem ściennym, ani też zwykłym wydrukiem na papierze. Projektantom i inwestorowi zależało na tym, aby grafiki w pokojach były integralna częścią ścian, wyzierały z nich. Tutaj nie miało być kompromisów. Poszukiwania odpowiedniej techniki zajęły nam prawie  2 lata. Efektem jest transpozycja oryginalnych prac, która popularyzuje zbiór i pokazanie ich w nowy sposób. Każde dzieło, z którego korzystaliśmy zostało opatrzone odpowiednią informacją pozwalająca gościom hotelu na zorientowanie i zaznajomienie z otaczającą, historyczną przestrzenią miasta – mówi Bartłomiej Zieliński z Kolektyf.

Pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław MGallery oferuje 184 pokoje, autorską restaurację Craft oraz część konferencyjną. Na najwyższej kondygnacji hotelu umieszczono strefę spa, wellnes i fitness. Na dachu znajduje się taras widokowy.

Więcej na: www.medusagroup.pl
www.fb.com/ForumArchitekci
www.kolektyf.com

 

no images were found

Powiązane artykuły:

Leśna rezydencja, która zatraca się w bieszczadzkim pejzażu

Leśna rezydencja

Ustrzyki dolne | 12 grudnia 2020

Bieszczadzki projekt rezydencji od Medusa Group

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Polacy nagrodzeni

Warszawa | 14 listopada 2020

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Projekt dla miłośników Bieszczad od Medusa Group

Górskie uroczysko

Ustrzyki dolne | 17 września 2020

Projekt dla miłośników Bieszczadów od Medusa Group