Dom w stodole [zdjęcia]

Ponad stuletnia stodoła stała się niepotrzebna, lecz właściciel nie mógł jej zburzyć. Rozwiązanie? Zbudowanie nowego domu. Wewnątrz stodoły.

Wąskie uliczki, domy sąsiadujące blisko siebie. A pomiędzy nimi typowa chatka w szwajcarskiej dolinie górskiej. I nietypowe rozwiązanie architektów Camponovo Baumgartner Architekten. W miejscowości Reckingen-Gluringen ulokowany jest ponad stuletni dom pełniący niegdyś funkcję stodoły. Niestety, z powodu zmiany przepisów, stał się właścicielowi zupełnie niepotrzebny. Pojawił się jednak problem. Otóż, budynek wpisany jest jako pomnik i wraz z pobliskimi obiektami znajduje się pod ochroną.

Działający od 2012 roku w Zurychu Marianne Julia Baumgartner i Luca Camponovo, czyli Camponovo Baumgartner Architekten podsunęli więc zupełnie nowe rozwiązanie. Przekształcili starą stodołę w nowoczesne dwupoziomowe mieszkanie, nie naruszając zabytkowej fasady.

Wiekowa elewacja stanowi ozdobną powłokę, w którą wtłoczono nowy obiekt. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń pomiędzy elementami wykorzystano do stworzenia przytulnego ganka i przedpokoju.

Ciemną fasadę przełamują jasne wnętrza wykonane z brzozowej sklejki i modrzewiowego drewna oraz przeszklenia powiększające optycznie pokoje. Minimalizm podkreślają drzwi oraz szafy skomponowane w ścianach.

Więcej informacji na stronie: www.cb-arch.ch

Powiązane artykuły: