W kolorach latte

Rezydencja z początku lat 80. położona jest na Long Island, w spokojnej okolicy, w pobliżu zatoki. Studio Sivak & Partners stworzyło tu komfortowy dom wypełniony bielą, światłem i drewnem.

Dwa miesiące przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do studia Sivak & Partners w Kijowie przyszło zlecenie z Nowego Jorku. Pierwszy amerykański projekt okazał się jednak zaskakująco bliski sercu – klient pochodzi z Ukrainy, mieszka w USA, a pracownię znalazł, przeglądając Instagram.

Rezydencja z początku lat 80. położona jest na Long Island, w spokojnej okolicy East Moriches, w pobliżu zatoki Seatuck. Zadaniem architektów było opracowanie od nowa ogólnej koncepcji wnętrza. Rozpoczęto więc gruntowny remont, aby przekształcić przestrzeń wielkości 560 m kw. w nowoczesny, luksusowy dom. Drewniane podłogi i ściany, obszerne okna łukowe, a także stonowane kolory kawy z mlekiem tworzą przytulny klimat, w którym ważną rolę gra bliskość zieleni i wszechobecność światła słonecznego.

Hasło studia Sivak & Partners brzmi: „Łączymy biznes, sztukę i wygodę”. Projektują i realizują odważne projekty – od wieżowców i biur, po urocze, kameralne kawiarnie. Dla designu nie ma granic – ich projekty mimo trudnych okoliczności regularnie powstają na kilku kontynentach.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Szybkie tempo improwizacji

– Stanęliśmy też przed kilkoma trudnymi decyzjami konstrukcyjnymi. Połączenie salonu i kuchni w jedną otwartą przestrzeń wymagało wyburzenia ściany nośnej. Mimo ryzyka blisko współpracowaliśmy z naszymi klientami i udało nam się osiągnąć pomyślny wynik – mówi Maksym Iuriichuk, współwłaściciel studia Sivak & Partners.

Inwestorowi zależało na czasie – kupił dom na wynajem i chciał go jak najszybciej rozpocząć. Głównym wyzwaniem architektów było więc tempo pracy – zespół miał jedynie dwa miesiące na zamknięcie projektu.

– Zasadniczą trudnością było rozwiązywanie problemów technicznych na bieżąco, co wymagało od nas niespotykanego dotąd poziomu umiejętności improwizacji oraz szybkiego podejmowania właściwych decyzji – wspomina projektant.

Chcąc zakończyć projekt i udostępnić nieruchomość najemcom w lecie 2022, projektanci musieli się zmierzyć ze wszystkimi niedogodnościami okresu postcovidowego. Wielu producentów mebli nie było w stanie dostarczyć zamówień na czas. Prawie wszystkie szacowane terminy dostaw wynosiły sześć miesięcy, co nie dawało szansy na ukończenie projektu w terminie. Dlatego trzeba było skorzystać z mebli dostępnych w tamtym czasie w magazynach.

Projektując nieruchomość na wynajem z ograniczonym budżetem, dobrze jest zastosować materiały, które można łatwo wymienić. Ponadto ważne jest, aby w projekcie priorytetowo potraktować komfort, ponieważ dzięki temu będzie on bardziej atrakcyjny dla potencjalnych najemców. Aby to osiągnąć, w kuchni zdecydowano się wykorzystać produkty Ikea, które w razie potrzeby da się bez przeszkód wymienić.

– Efekt przerósł wszelkie oczekiwania i ostatecznie naszym oczom ukazało się piękne, przytulne i szykowne wnętrze, które sprzyja wypoczynkowi. Z ogrodu jest dostęp do małej przystani, gdzie można popływać kajakiem lub zacumować małą łódkę – dodaje architekt.

Sivak & Partners

Studio z Kijowa i Odessy, obecnie działające w Nowym Jorku, tworzy komfortowe przestrzenie do życia, pracy i wypoczynku oraz opracowuje nowe rozwiązania poprawiające jakość życia. Założyciel pracowni i projektant wnętrz Dmytryi Sivak wraz z zespołem realizuje odważne projekty, zarówno przestrzenie komercyjne, jak i mieszkalne, kierując się zasadą: „Nieważne, co robisz. Ważne jest to, jak dobrze to robisz”.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy