Z pagórkami na horyzoncie

Położony na pagórkowatych obrzeżach Krakowa, Dom Miejski od Kropka Studio został zaprojektowany z myślą o młodych właścicielach, którym zależało na nowoczesnej przestrzeni z  układem zapewniającym prywatność.

Autorzy realizacji – Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk zaprojektowali bryłę o prostym kształcie składającą się z trzech kondygnacji. Znajduje się tu część podziemna z garażem na dwa samochody i pomieszczeniami technicznymi, parter ze strefą dzienną oraz piętro z częścią sypialną i niewielkim tarasem. Całość została zwieńczona dwuspadowym dachem pokrytym ciemnoszarą dachówką ceramiczną.

– Właścicielom zależało na współczesnym domu, który wyglądem będzie odbiegać od typowej i coraz bardziej popularnej „stodoły”, z tego względu zdecydowaliśmy się na częściowo płaski dach –  tłumaczy Kuba Kowalczyk.

Część budynku znajdująca się pod ziemią została wykończona betonem architektonicznym. Jej ściany kontynuowane są jako ściany oporowe na zewnątrz budynku, dając oparcie głównej, drewnianej, prostokątnej bryle, która została lekko nadwieszona nad rampą garażową. Zabieg ten sprawił, że wizualnie unosi się ona nad skalistym zboczem. Elewacja tej części wykonana jest z pionowych drewnianych listew tworzących ażurową zabudowę, która zapewnia mieszkańcom prywatność oraz ukrywa główny pasaż wejściowy.

Magazyn Design Alive

NR 10/2023 HOME

ZAMAWIAM

NR 10/2023 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Taras będący sercem domu oraz integralną częścią strefy dziennej, jest traktowany jako przedłużenie salonu. Z jego drewnianej podłogi wyrasta drzewo, które wprowadza wyciszający nastrój.

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie drzewa do części tarasowej, ponieważ daje ono dodatkowy cień w tej strefie relaksu – dodaje architekt.

Pełnej wysokości okna otwierają się, łącząc salon i  kuchnię z półotwartą przestrzenią tarasu. Od strony południowej taras oddzielony jest ażurową, składaną ścianką, natomiast od zachodu jest on obramowany stalową kratą pokrytą drewnem.

Kropka Studio zostało założone w 2012 roku przez Małgorzatę Łapaj i Kubę Kowalczyka. Projekty autorstwa duetu brały udział w licznych konkursach architektonicznych, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Twórcy studia swoje doświadczenia zawodowe zdobywali, pracując w renomowanych biurach w Polsce i w Holandii.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Na fali harmonii

Na fali harmonii

Kraków | 18 stycznia 2023

Odwiedzamy mieszkanie krakowskiej architektki Magdaleny Gajdy

Krakowski spleen

Krakowski spleen

Kraków | 8 grudnia 2022

Zaglądamy do mieszkania architektki Klary Ostrowskiej w Domu Aleksandrowiczów

W neutralnym tonie

W neutralnym tonie

Kraków | 21 października 2022

Apartament na krakowskim Podgórzu onieśmiela widokiem za oknami

Delikatna gra pustki

Delikatna gra pustki

Kraków | 12 października 2022

Na 64 metrach krakowskiego mieszkania królują gra świateł oraz... pustka