Na sąsiadujących parcelach zamykających spokojną uliczkę w willowej dzielnicy Krakowa powstały dwa budynki dla pary artystów i ich dzieci: dom mieszkalny i pracownia. Otwierają się one bezpośrednio na małopolski krajobraz, ponad polami sąsiadującymi z tylną granicą działek.
Każdy z domów tworzy autonomiczną bryłę, wyróżniającą się zarówno geometrią jak i materiałem elewacji. Niemniej sposób kształtowania ich formy, zarówno w jej rzeźbie jak i detalu sprawia, iż tworzą wspólnie kompozycję przestrzenną, definiując jednoznacznie miejsce pomiędzy sobą jak i zakończenie biegu ulicy.
Widok na krajobraz – największy atut miejsca, w którym budynki powstały jest w sposób naturalny tematem wiodącym w organizacji jego wnętrz i elewacji. Główne pomieszczenia zostały zaprojektowane na pierwszej kondygnacji i są otwarte ku dużym tarasom. Natomiast każdy otwór okienny kadruje przez swoje drewniane ramy wycinek krajobrazu, umieszczając go we wnętrzach na wzór obrazów.
Budynek pracowni składa się z dwóch głównych obszarów funkcjonalnych – studia malarskiego na pietrze – korzystającego ze światła z dachowych świetlików oraz atelier filmowego w przyziemieniu, z intymną przestrzenią roboczą otwierającą się na półzagłębione patio oraz niewielka sala projekcyjna.
Projekt: Piotr Brzoza Architekten GmbH. Zespoł: Piotr Brzoza, Lukasz Wolenski. Więcej na: www.brzoza.ch
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!