Design w letniej atmosferze

– Hasło „Odzyskane” nawiązuje do historii 90-letniej Gdyni, miasta które ponownie połączyło Polskę z morzem, ale festiwal będzie mówił też o odzyskiwaniu energii, równowagi, surowców, rzemiosła pamięci – zapowiadają organizatorki 9. edycji Gdynia Design Days.

Festiwal odbędzie się w dniach 1-10 lipca. Podczas wydarzenia poruszone zostaną m.in. tematy związane z pozyskiwaniem energii z morskich żywiołów, korzystanie z zasobów lokalnego rzemiosła czy odzyskiwanie naturalnych połączeń pomiędzy projektantami, przedsiębiorcami oraz środowiskiem naukowym. O festiwalu rozmawiamy z Ewą Janczukowicz-Cichosz, zastępcą dyrektora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, kierowniczką Centrum Designu Gdynia oraz Pauliną Kisiel, kierowniczką festiwalu GDD.

Co sprawia, że Gdynia przyciąga co roku entuzjastów designu?
Ewa Janczukowicz–Cichosz: – Gdynia Design Days to miejsce spotkań projektantów, producentów oraz miłośników designu. W letniej atmosferze podsumowujemy rok pracy, wyznaczamy nowe cele, wymieniamy się kreatywnymi pomysłami, rozmawiamy o wartościach i przyszłości designu. Program budujemy tak, aby zarówno profesjonaliści jak i osoby niezwiązane zawodowo z projektowaniem znalazły coś dla siebie. Do współpracy zapraszamy cenionych praktyków, ale dajemy również szanse młodszym, mniej znanym, którzy swoje projekty zgłaszają do nas w ramach Programu Otwartego. Ta mieszanka sprawia, że zawsze można spodziewać się czegoś nowego i świeżego. Wystawy to zarówno ciekawe przeglądy, jak również wyjątkowe, bo jedyne w Polsce, wystawy prototypów, przygotowywanych specjalnie na festiwal. Cieszy nas to, że odwiedzenie Gdyni w lipcu to stały punkt w kalendarzu dla coraz większej liczby osób.

Waszą domeną są prototypy tworzone dla Gdyni. Czego możemy spodziewać się w tym roku?
Paulina Kisiel: – Zaprezentujemy kolekcję elementów wyposażenia wnętrz pod wspólną marką Manuba. Nazwa to akronim słów manufaktura bałtycka. Przedmioty są efektem współpracy projektantów z pomorskimi rzemieślnikami. Zależało nam na tym, żeby odzyskać to co już często zapomniane, czyli kunszt rzemieślników. Kolekcja Manuba to współczesne interpretacje tradycyjnych metod przędzenia, ceramiki, kowalstwa czy stolarstwa. Wystawa prezentująca efekty projektu będzie miała formułę pop-up store’u, a wszystkie elementy kolekcji zostaną wyprodukowane w krótkiej serii, której sprzedaż rozpoczniemy pod koniec festiwalu. Po GDD Manuba trafi do szerokiej sprzedaży.

Silną stroną tegorocznego programu są wydarzenia, które integrują i edukują. Kto może wziąć w nich udział?
EJ–C: – Festiwal Gdynia Design Days jest jednym z projektów realizowanych przez Centrum Designu Gdynia. Współpracując z projektantami i przedsiębiorcami widzimy, że obie grupy muszą pracować nad komunikacją, dlatego wspólnie z Henrykiem Stawickim, strategiem designu, zapraszamy na spotkanie „Design językiem biznesu”. Wiemy, że tylko ci przedsiębiorcy, którzy szybko reagują na zmianę będą odnosić sukcesy, a najsilniejszą przewagę można budować w oparciu o design. Będziemy pokazywać rzeczywiste przykłady udanych kooperacji, a uczestnicy otrzymają od nas praktyczne narzędzia, które ułatwią im współpracę. Dla branży kreatywnej, która stawia pierwsze kroki w biznesie przygotowaliśmy moduł szkoleniowy „Stwórz i sprzedaj”. Seria spotkań zostanie poświęcona najważniejszym aspektom, takim jak wycena projektów, tworzenie modelu biznesowego, budowanie marki czy współpraca z mediami. Stawiamy przede wszystkim na praktyczne doświadczenie, zależy nam na tym, żeby uczestnicy wychodząc ze spotkań potrafili przełożyć zdobytą wiedzę na ulepszanie swoich biznesów.

Wystawa główna to interpretacja hasła „Odzyskane”. Co na niej zobaczymy?
EJ–C: – Tegoroczne hasło „Odzyskane” nawiązuje do historii 90-letniej Gdyni, miasta które ponownie połączyło Polskę z morzem, ale festiwal będzie mówił też o odzyskiwaniu energii, równowagi, surowców, rzemiosła pamięci. Wystawa główna to międzynarodowy przegląd projektów związanych z tematyką morza. Pokażemy produkty, dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. Do współpracy zaprosiliśmy Izabelę Bołoz, która podjęła się analizy specyfiki regionów przybrzeżnych w skali mikro i makro. Zobaczymy jak morze inspiruje i oddziałuje na myśl projektową. Wystawa będzie wielowarstwowa, skierowana zarówno do szerokiej publiczności, jak i do osób z branży designu, pracowników administracji publicznej czy przedstawicieli firm.

Co w tym roku przygotowaliście dla najmłodszych?
EJ–C: – Dzieci to ważna grupa odbiorców. Wyznajemy zasadę „czym skorupka za młodu…” i dlatego traktujemy ich bardzo serio. Z myślą o najmłodszych przygotowujemy serię warsztatów, podczas których zdobędą wiedzę z zakresu projektowania i sami staną się projektantami.
PK: – Podczas spacerów dla dzieci, prowadzonych przez Dwie Ole, dzieci zwiedzą także wystawy i na przykładzie wybranych elementów zastanowią się nad funkcją, formą, przyczyną oraz skutkiem. Pozwoli im to na lepsze zrozumienie świata projektantów i wagi projektowania. Pokażemy również Kids Design Space, czyli interaktywną wystawę będącą efektem wspólnej pracy projektantów z dziećmi. Ekspozycja pozwala zrozumieć charakter poszczególnych dziedzin związanych z projektowaniem, takich jak design, architektura, ceramika czy ilustracja. Poruszając się po edukacyjnej ścieżce odwiedzający będą mogli oglądać, czytać, bawić się, konstruować, pisać i poznawać różne materiały. Co ważne, wszystko będzie „dotykalne”.

Podczas festiwalu zachęcacie do zwiedzania Gdyni szlakiem designu. Gdzie tym razem będzie można was spotkać?
PK: – Zdecydowana większość wystaw i wydarzeń odbędzie się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, który na czas festiwalu stanie się miejscem spotkań i inspiracji. Wykorzystując letni charakter festiwalu, jak co roku, zapraszamy uczestników do eksplorowania miasta. Liczne punkty na mapie Gdyni poprowadzą festiwalowiczów do Parku Rady Europy, w którym zlokalizowany będzie Terminal Designu, a w nim wystawa „Bałtycki Dom” prezentująca elementy wyposażenia wnętrz polskich i skandynawskich projektantów. Tegoroczna „Wystawa w witrynach” poprowadzi nas wzdłuż ulicy Świętojańskiej odkrywając przed nami dorobek polskich projektantek tkanin. Do Gdyńskiego Centrum Filmowego zapraszamy na filmy fabularne z designem w tle, jak również na #projektmarket, podczas którego można kupić ciekawe przedmioty od młodych projektantów. Natomiast w Muzeum Miasta Gdyni, w ramach wystawy „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, zaprezentowany zostanie dorobek twórczy ceramika Marka Cecuły.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

szajewski_1763m

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przytulny minimalizm

Przytulny minimalizm

Gdynia | 20 stycznia 2024

Dwupoziomowy apartament w gdyńskim Orłowie projektu Karoliny Ossowskiej

Tu się czyta i rozmawia

Tu się czyta i rozmawia

Gdynia | 12 stycznia 2024

Przystań Widna została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach. Ale tu przyjemnie!