Muzeum V&A otwiera archiwum Davida Bowiego!

Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta posiada unikalną kolekcję fotografii Davida Bowiego, okładek albumów i pamiątek, ukazujących proces twórczy jednego z najbardziej pionierskich i wpływowych wykonawców współczesnych czasów. Teraz archiwum Davida Bowiego będzie można zobaczyć na żywo!

Archiwa i pamiątki, jakie zostawił po sobie David Bowie, będzie można oglądać w nowym oddziale londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta. Ponad 80 000 przedmiotów obrazujących karierę muzyczną gwiazdora znajdzie się w nowym budynku – The David Bowie Centre for the Study of Performing Arts, jako część V&A East Storehouse, który powstaje we wschodnim Londynie w Parku Olimpijskim. Otwarcie nastąpi już w 2025 roku! 

Muzeum otrzymało na przechowywanie i eksponowanie archiwum Davida Bowiego darowiznę w wysokości 10 milionów funtów od Blavatnik Family Foundation i Warner Music Group.

Archiwum Davida Bowiego to m.in. ikoniczne fotografie z wizerunkiem artysty, autorstwa Kevina Cumminsa, Terry’ego O’Neilla i Briana Duffy, scenografia do trasy koncertowej Bowiego – Serious Moonlight, listy, nuty, nagrody oraz kilka projektów będących owocami współpracy muzyka z artystami i projektantami, w tym oczywiście tych związanych z modą.

Wiele pamiątek fani Davida Bowiego na pewno od razu rozpoznają – na przykład płaszcz Union Jack zaprojektowany przez samego muzyka oraz brytyjskiego projektanta Alexandra McQueena na okładkę albumu „Earthling” z 1997 roku.

Przedmioty z archiwum były częścią wystawy „David Bowie Is”, która objechała świat w latach 2013-2018 i obejmują kolorowy kombinezon Ziggy Stardust zaprojektowany przez Freddiego Burrettiego, czy kreacje Kansai Yamamoto na trasę koncertową Aladdin Sane w 1973 roku.

David Bowie w Muzeum Wiktorii i Alberta
David Bowie, autor Terry O’Neill, 1974 r.

Część prac z archiwum Davida Bowiego można oglądać na stronie Muzeum Wiktorii i Alberta w zakładce „Collection highlights”.

Cenny zbiór przywołuje niezwykle barwną postać artysty, a jednocześnie pokazuje, z jak wieloma dyscyplinami sztuki był związany.

Bowie był bowiem nie tylko wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem i producentem muzycznym, ale także aktorem, malarzem oraz kolekcjonerem sztuki – uwielbiał artystów z grupy Memphis  Ettore Sottsassa.

Posiadał na przykład szafkę Casablanca zaprojektowaną przez Sottsassa oraz sofę Big Sur projektu Petera Shire. Jego kolekcja składająca się z ponad 400 przedmiotów w stylu Memphis została sprzedana w 2016 roku za 1,4 mln funtów. 

David Robert Jones (1947 – 2016), bo takie było jego prawdziwe nazwisko, karierę rozpoczął od występowania w zespołach takich jak: The Konrads, The King Bees, the Mannish Boys i the Lower Third, to dzięki nim otworzyły się przed nim drzwi do świata popu oraz mody.  Z kolei w 1966 roku był już Davidem Bowie – z długimi włosami i wielkimi planami na przyszłość. W latach 70. wydał swój pierwszy album – „The Man Who Sold The World”. Wszystko, co zrobił w trakcie swojej 55-letniej kariery, zapisało go na stałe w historii muzyki i kultury.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: