Słynne Centrum Pompidou, awangardowa archikona, który mieści największą na świecie kolekcję sztuki współczesnej i nowoczesnej, obchodzi w tym roku 40-lecie. Dziennie odwiedza go nawet 25 tys. osób!
Centrum Pompidou – archikona sztuki w Paryżu
Budynek znajduje się w paryskiej dzielnicy Beaubourg. Mieści muzeum sztuki współczesnej Musée National d’Art Moderne oraz główną biblioteka publiczną stolicy Francji – Bibliothèque publique d’information. Budynek nosi imię francuskiego prezydenta Georgesa Pompidou, który w podjął decyzję o utworzeniu tego centrum kulturalnego. Budynek zaprojektowany przez duet Renzo Piano i Richarda Rogersa otwarto po 5 latach budowy w 1977 roku. Obiekt od samego początku wzbudzał skrajne emocje i wiele kontrowersji. Kiedy go otwarto, ludzie mówili, że przypomina bardziej ogromny dom towarowy niż instytucję kultury.
Dziś Centrum zalicza się do najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Europie. W ub. roku obrazy takich malarzy jak Picasso, Kandinsky, Dali, Pollock oglądały 3 mln osób. W Paryżu nawet Luwr nie miał takiej frekwencji.
Zaplanowany na najbliższe dwa lata remont Centrum Pompidou pochłonie 108 mln dolarów. Kierownictwo muzeum zamierza utrzymać instytucję otwartą, ale dostęp do wystaw może być utrudniony. – To będzie coś w rodzaju gry na budowie, ale naszym celem jest, aby pozostać otwartym – powiedział Serge Lasvignes, prezes Centrum Pompidou.
Główny kurator Centrum, Christine Macel, jest dyrektorem tegorocznego Biennale Sztuki w Wenecji.
Więcej na: www.centrepompidou.fr