Centrum danych budynkiem roku!

Poznańskie centrum danych Beyond.pl to jeden z najciekawszych obiektów technologicznych powstałych w ostatnich latach w Polsce.

– Data Center 2 nie tylko doskonale spełnia swoje zadanie, gwarantując bezpieczeństwo danych, ale także przyciąga uwagę nowoczesnym projektem. Futurystyczny budynek świetnie wzbogaca obraz Poznania – mówi Bartłomiej Danek, wiceprezes Beyond.pl, komentując fakt zdobycia tytułu „Bryły Roku 2016”. Nagrodę przyznawali internauci. W głosowaniu centrum danych pokonało m.in. Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim, Halę Koszyki w Warszawie czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Poznańskie centrum danych kosztowało 130 mln zł. Budowa zajęła zaledwie rok, ale planowanie trwało cztery lata. Autorem projektu jest ELD Polska. Beyond.pl przyświecały dwa nadrzędne cele: stworzenie najnowocześniejszego data center w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jednocześnie wielowymiarowego, ciekawego wizualnie obiektu, dzięki któremu odwiedzający będą mogli doświadczyć, jak firma chroni dane. Data Center 2 to największy tego typu budynek w kraju. Na jego terenie znajduje się nie tylko serwerownia z 8 komorami serwerowymi zajmującymi 2000 m kw., ale także biurowiec, część warsztatowo-logistyczna oraz trasa edukacyjna. Komunikację między budynkami odbywa się przez dwa nadwieszone łączniki oraz podziemny tunel. Całość zajmuje 12000 m kw.

Data Center 2 zbudowano z betonu i stali w estetyce high-tech. Do konstrukcji użyto także prefabrykatów, które pochłaniają nawet najmniejsze drgania, co chroni przechowywane urządzenia. Elewacja pokryta została odgromową instalacją i siatką Faradaya. Beyond.pl jako pierwszy w Polsce wykorzystał także szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych obecnych w największych serwerowniach na świecie, to m.in. redundantny system zasilania czy pionierskie w kraju zastosowanie chłodzenia adiabatycznego pozwalającego na energooszczędność na najwyższym poziomie. Poznańskie data center otacza niemal 3-metrowy mur, a na terenie obiektu znajduje się ponad 200 kamer.

Więcej na: www.beyond.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: