Brukselski tour de design [zdjęcia]

Belgia to kraj kojarzony z piwem, kolarstwem szosowym i czekaoladą. Ale dzięki Brussels Design September we wrześniu staje się również ciekawym punktem na mapie europejskiego designu.

Dwudniowe tournée zafundowane „Deisgn Alive” po wydarzeniach BDS przez Wallonie Bruxelles Design Mode, pozwoliło nam poznać wystawy i projektantów reprezentujących belgijski świat dizajnu światowego formatu.

Polska wyspa
Ciekawym akcentem podczas Brussels Design September była ekspozycja „Polish Design Island” znajdująca się na dawnym targu rybnym Marche aux Poissons. We wnętrzu stylowego, czarnego kontenera, zaaranżowanego na kształt pokoju zaprezentowano polskie marki z siedmiu rejonów naszego kraju. Ekspozycja zawierała prace Hayka, Zięta Prozessdesign, 366 Concept, kolekcję Renaissance Doroty Koziary, porcelanowe kreacje z Ćmielowa i firmy Avant. Nad wyborem obiektów czuwała kurator wystawy Małgorzata Czyńska, a nad kształtem ekspozycji Ewa Kaziszko z MOTIF Studio.

Marek_Swoboda_Fotografia-35_Brussels Design September_Design Alive_web

Belgian Matters
Dobrze zacząć od studia Maison Vervolet, które specjalizuje się w produkcji metalowych wykończeń do drzwi czy okien. Studio współpracuje z Jean-Francois D’oe’em uznanym w 2013 roku za Belgijskiego dizajnera roku. Jedyne, co łączy powstałe tu produkty z klasycznym wyobrażeniem klamki, to identyczne zastosowanie.


ADAM Art & Design Atomium Museum jest placówką posiadającą największą w Europie kolekcję „dizajnerskich” obiektów wykonanych z plastiku. Zbiór zawiera około 2000 eksponatów w większości przekazanych na ten cel przez kolekcjonera Philippe Decelle’a. Wystawa składa się z ikon wzornictwa takich, jak Kartell, Vitra, Braun, Molteni & Co, Gufram czy Elco. Okazała kolekcja mieści się w sąsiedztwie charakterystycznej dla Brukseli budowli – Atomium.

Warto wybrać się do centrum wystawienniczego BIP, by zobaczyć ekspozycję mebli grupy The New Belgians. Tych pięciu młodych, belgiskich projektantów, prezentowało już swoje prace na tegorocznej edycji SaloneSatellite w Mediolanie.

Innym efektem działań kolektywu była wystawa „Belgian Matters”, która podsumowuje projekt współpracy artystyczno-rzemieślniczej. Projektanci w porozumieniu z firmami stworzyli produkty użytku codziennego, takie, jak skórzana torba, lampa, krzesło, czy stół. Połączenie ducha tradycji, zapotrzebowania rynku z użyciem najnowszej technologii i sztuki projektowania zaowocowało ciekawymi kreacjami, które zaprezentowane zostały po raz pierwszy podczas tegorocznego Milan Design Week.

Casimir, to projektant z którym zorganizowano nam spotkanie w Atelier Jespers – domu zbudowanym przez Victora Bourgeois dla rzeźbiarza Oscara Jespersa. Zobaczyliśmy prostą formę i szczere projekty mebli zbudowane najczęściej z drewna dębowego. – To wyraz próby przemyślenia mebli od nowa – powiedział projektant.

Z wizytą u barona
W Brukseli odwiedziliśmy też wyjątkowe dzieło architektoniczne art deco – willę Empani, która zbudowana została w 1930 roku przez barona Louisa Empain’a, najbogatszego człowieka w owym czasie na świecie. Willa jest miejscem częstych wystaw i odczytów. Tu podczas Brussels Design September można było zobaczyć wystawę „Décor”, która odnosi się do wzornictwa w sztuce współczesnej, jednocześnie będąc idealną dekoracją wnętrza budynku. Marek_Swoboda_Fotografia-50_Brussels Design September_Design Alive_web

Wyjątkowym wydarzeniem na tle BDW było spotkanie z belgijskim projektantem Xavierem Lustem, współpracującym z markami takimi, jak MDF Italia, De Padova, Driade, Cerruti Baleri. Laureat nagrody Compasso d’Oro, który znany jest w swojej pracy m.in. z procesów (de)formowania powierzchni metalicznych opowiedział nam jakim wyzwaniem dla projektanta jest przeniesienie swojej wizji uwzględniając procesy technologiczne. Lust zwrócił uwagę na to, jak ważna w jego procesie twórczym jest determinacja w przeciwstawianiu się technologicznym ograniczeniom.

Kolejnym ważnym punktem na mapie na mapie BDW była galleria Spazio Nobile, specjalizująca się w prezentacji sztuki nowoczesnej, designu i fotografii. W jej przestrzeni znajdowała się wystawa prac francuskiego fotografa Vincenta Fourniera. Artysta stosując zaawansowane techniki pracy z Photoshopem i programami 3D kreuje obrazy zmutowanych zwierząt, które oprócz swoich naturalnych cech, posiadają element zaburzający ich naturalnemu pochodzeniu. Zbiór zawiera również limitowane edycje prac Kaspara Hamachera, Juliette Clovis, Carlo Brandelli, Tomasa Libertinyego. Właścicielka galerii, Lise Coirier, jest również redaktorem naczelnym magazynu „TL mag”, który w 2014 r., wydał publikację „Nasza Polska”, poświęconą wybranym polskim projektantom.

Więcej na: www.designseptember.be

Powiązane artykuły: