Architektura pamięci

murcia | jarda ruszczyc

11 lipca 2014 | Architektura |

Praca nad… rodzinnym grobowcem jest obarczona mnóstwem niuansów. Przekonali się o tym architekci z hiszpańskiego studia Ecoproyecta.

Rodzinny grobowiec do ich projektu powstał w Murcji. Architekci zdawali sobie sprawę, że będzie to nie tylko miejsce pochówku, ale także spotkań najbliższych, którzy właśnie tutaj mogą oddawać się wspomnieniom. W takich przestrzeniach zwykle panuje atmosfera intymności. Grobowiec wybudowano przy głównej alejce cmentarza, a jego ściany powstały z cegieł. Wejście do mauzoleum jest ukośne, przez co relacja zewnętrzne-wewnętrzne posiada określoną granicę.

Do wybudowania obiektu użyto materiałów trwałych, powszechnych i łatwych do uzyskania a także znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie. To ukłon w stronę manifestu Kilometer Zero Architecture, gdzie jeden z głównych postulatów dotyczy stosowania materiałów z najbliższej okolicy. I tak jako surowców użyto m.in. cegieł i bruku wytwarzanych ręcznie w Valentin, mieście w regionie Murcji. Zastosowano także marmur z Macael, andaluzyjskiej wioski położonej niedaleko Murcji.  – Ponadto materiały powinny zapewniać spokój, balansować pomiędzy tym co dyskretne a uroczyste, pomiędzy tym co proste a tym bogatym w niuanse – przyznają architekci z Ecoproyecta.

Więcej: www.ecoproyecta.es

Powiązane artykuły: