Wysmakowane apartamenty w budynku dawnego spichlerza

Dziewięć apartamentów na trzech kondygnacjach. Każdy inny. Każdy wysmakowany i nawiązujący detalami do barokowego charakteru budynku. Takie są toruńskie wnętrza, które zaprojektowali: architekt Paweł Tatara oraz biuro architektoniczne Znamy się.

Apartamenty na wynajem zlokalizowane są w zabytkowym barokowym budynku w centrum Torunia na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek pełnił dawniej rolę spichlerza, co dodatkowo podkreślają opaski okienne na elewacji nawiązujące kształtem do worków na zboże. W parterze budynku znajduje się Restauracja Monka.

Magazyn Design Alive

NR 10/2023 HOME

ZAMAWIAM

NR 10/2023 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

W związku z niezwykłą historią miasta inspiracją projektu stał się historyczny detal architektoniczny. Zaprojektowano dziewięć apartamentów na trzech kondygnacjach. Na piętrze drugim i trzecim znajdują się apartamenty dwupiętrowe z antresolami. Na piętrze czwartym jednopoziomowe, ale z miejscowo wysokimi sufitami doświetlonymi za pomocą okien połaciowych. Dzięki temu uzyskano wyższe i lepiej doświetlone przestrzenie mieszkalne. Projekt nawiązuje do niezwykłego charakteru i klimatu Torunia. Każdy z apartamentów jest zupełnie inny, co w dużej mierze wynika z nieregularności starego budynku, ale przede wszystkim z indywidualnego detalu.

Elementem stylistycznie łączącym wszystkie apartamenty jest kolorowa, stalowa „kostka”. Znajduje się zawsze centralnie w mieszkaniu i pełni funkcję łazienki. Każdy apartament posiada swoją indywidualną kostkę, różniącą się od pozostałych kolorem oraz detalem. W opozycji do zabytkowego wnętrza każda kostka jest nowoczesnym elementem o mocnym kolorze i wyrazie. Dla każdej z nich zaprojektowano ozdobny witraż doświetlający pośrednio prysznic. Witraże zgodnie z ideą są graficzną interpretacją historycznych detali Torunia.

Każdy apartament ma swój symbol przewodni np. apartament 2 nawiązuje do sklepienia trójdzielnego z toruńskiej Katedry św. Janów, a apartament 4 do motywu dekoracyjnego, jakim jest trójliść. Występują witraże w formie dużego okna, które tworzą dodatkowe efekty świetlne. Z pewnością witraże stworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzu, stając się nieoczywistym elementem zmieniającym się zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. W mieszkaniach zabytkowe cechy budynku zostały skonfrontowane z nowoczesnymi materiałami i elementami wystroju wnętrz. 

Więcej na: www.znamysie.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Domowa galeria sztuki

Domowa galeria sztuki

Santiago | 28 stycznia 2023

Zaglądamy do spektakularnego apartamentu w bogatej dzielnicy stolicy Chile

Siła detalu

Siła detalu

Radom | 23 stycznia 2023

Mieszkanie w 100-letniej kamienicy przeszło pełną koloru transformację

W starym spichlerzu

W starym spichlerzu

Wrocław | 20 grudnia 2022

Dwupoziomowy apartament w starym spichlerzu przeszedł gruntowną przemianę

Proste formy

Proste formy

Warszawa | 23 listopada 2022

Naturalne, ponadczasowe materiały i szczypta wabi sabi na Żoliborzu