AEROSIZE Vest ONE. Polska innowacja, którą testują austriackie służby ratunkowe

Polska firma stworzyła innowacyjną kamizelkę lawinową przeznaczoną m.in. dla narciarzy jeżdżących poza trasami. AEROSIZE Vest ONE jest obecnie testowana przez austriackie służby ratunkowe.

 Kamizelka AEROSIZE Vest ONE – innowacja, która ratuje życie

Kamizelka zawiera hybrydowy system poduszki lawinowej i jest wyjątkowo kompaktowa. Naboje ze skompresowanym gazem napełniają konstrukcję poduszki, po uruchomieniu uchwytem umieszczonym z przodu kamizelki. Dzięki temu stelaż rośnie, a rozpięta na nim membrana napina się i tworzy komorę z powietrzem. Tylko część powietrza potrzebnego do całkowitego napełnienia poduszki pochodzi z nabojów gazowych, pozostała jest zasysana z zewnątrz.

Zadaniem tak napełnionej poduszki jest unoszenie człowieka na wierzchu lawiny. Dzięki unikatowej konstrukcji udało się stworzyć system AEROSIZE o bardzo małym rozmiarze. Mieści się on w niewielkiej i wygodnej kamizelce, co jest ważne m.in. dla snowboardzistów, amatorów skitouringu i skuterów śnieżnych. System ten może być także instalowany w plecakach, zamiast tradycyjnych poduszek lawinowych. Wtedy komora transportowa plecaka jest dużo efektywniej wykorzystana.

AEROSIZE Vest ONE wyprzedza konkurencję

Przy projekcie pracowała m.in. Dorota Kabała, która od 2013 r. prowadzi studio We design for physical culture i współpracuje z zespołem AEROSIZE w zakresie doboru materiałów, designu i stylistyki produktu. – Chętnie podejmuję się projektów dla branży sportowej, które wymagają ruchu, zmiany kontekstu i miejsca – mówi projektantka.

AEROSIZE Vest ONE wyprzedza konkurencyjne systemy lawinowe pod względem wyjątkowo małego rozmiaru. – To istota wynalazku i kluczowa cecha dla opracowania stylistyki. Wybrałam materiały lekkie, wytrzymałe, pozwalające na kompaktowość i bezpieczeństwo. Techniczny, minimalistyczny styl podkreśla najważniejsze cechy produktu. Fluorescencyjny czerwony jest łatwy do zauważenia na śniegu. Styl dobrałam tak, by podkreślał, że to produkt niezawodny, profesjonalny, kompaktowy i minimalistyczny – mówi Dorota Kabała.

Więcej na: www.aerosize.com i www.we-design.studio

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

„Ciało i Fikcja”, czyli jedność tańca i designu

Ciało i Fikcja

Warszawa | 15 czerwca 2018

Jedność tańca i designu w projekcie studia Doroty Kabały.

Dorota Kabała: Zaplanowałam ewolucję

Ewolucja zaplanowana

Warszawa | 26 lipca 2015

Dla Doroty Kabały surfing to silne połączenie pasji i pracy.

The Spirit of Poland w Brazylii. Open Call

Polska w Brazylii

São Paulo | 20 maja 2014

Masz ciekawe projekty? Zgłoś udział w The Spirit of Poland!