Powidoki

Pofabryczna Łódź. Pięćdziesięciometrowe mieszkanie w nowej zabudowie osiedla Fuzja, zaprojektowanego przez Medusa Group, to przykład nowoczesnej twarzy miasta. Za jego aranżację odpowiadała pracownia 3XEL.

– Właścicielem mieszkania jest nasz wieloletni klient, twórca form przemysłowych, który postanowił zająć się wynajmem mieszkań, przy których urządzaniu korzysta z naszej pomocy – mówi Patryk Ławrynowicz, współzałożyciel 3XEL. – Mimo że tak naprawdę nie znamy przyszłych mieszkańców, klientowi zależy, aby mieszkania miały określony charakter. Wspólnie wymyślamy detale i materiały, które pozwolą stworzyć zamierzony klimat, inny dla każdego lokalu. Równocześnie wieloletnia współpraca sprawia, że wszystko przebiega bardzo płynnie, doskonale znamy już swoje nawyki i stylistyczne wybory.

Jaka jest więc ta przestrzeń? Kiedy szuka się porównań, które najtrafniej odzwierciedlą jej atmosferę, słowa ustępują miejsca zapachom. Na myśl przychodzą drzewne kompozycje wilgotnego lasu – dojrzałe nuty cedrowe i woń paczuli; jeszcze intensywniejsze, gdy do pomieszczeń zagląda dzień i światło zatrzymuje się na półmatowych płaszczyznach różnorodnego drewna. To prawdziwa esencja spokoju i elegancji we włoskim stylu.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

– Mieszkanie było w stanie deweloperskim, jednak udało nam się przemycić do niego kilka przemysłowych smaczków i nawiązań do tożsamości miasta. Sama realizacja projektu trwała około czterech miesięcy, w trakcie których właściciel dał nam niemal całkowicie wolną rękę – opowiada projektant.

Otwartą część dzienną dyskretnie podzielono na trzy strefy o oddzielnych funkcjach, lecz spójnej stylistyce. Główną osią salonu jest rozłożysta kanapa, towarzyszący jej zaś stolik kawowy marki Lawa stanowi ukłon w stronę twórczości łódzkiego artysty Władysława Strzemińskiego i jego abstrakcyjnego przedstawiania obrazów – tzw. powidoków, które zatrzymują się na siatkówce oka chwilę dłużej niż sam moment oglądania.

– Lawa to nasz nowy autorski projekt marki meblowej, która już wkrótce rozpocznie działalność na szerszą skalę – tłumaczy Patryk Ławrynowicz. – Dzięki niej każdy będzie mógł nabyć meble, które prezentujemy w przygotowywanych przez nas aranżacjach.

Na końcu tej symetrii stoi szafka RTV bazująca na stalowym module meblowym szwajcarskiej marki USM. Podstawą konstrukcji są opatentowany przegub kulowy oraz stalowa rurka – dzięki nim można z łatwością dostosować mebel do potrzeb i uzyskać wymarzone proporcje.

Strefę wypoczynku od kuchni oddziela prostopadły blat roboczy zwrócony w stronę salonu ozdobnym dekorem. Zdobiąca go mozaika różnokolorowych kawałków forniru to dzieło hiszpańskiej projektantki Patricii Urqioli. Po jej lewej stronie stanęła zaś pokrywająca niemal całą ścianę zabudowa z gładkiego czarnego forniru, pozwalająca zachować wizualny minimalizm, a jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość miejsca do przechowywania rzeczy.

Granice sąsiadującej z kuchnią jadalni, otoczonej okiennym wykuszem, wyznaczają mgliste firany i ryflowane szkło drzwi prowadzących do sypialni. Kontrastem dla ogromu wpadającego tu światła jest okrągły stół Mas marki Lawa i zestaw rozstawionych wokół czarnych krzeseł.

Szklane skrzydła drzwi prowadzą do intymnej części nocnej, gdzie symetrycznie ustawione łóżko otaczają rzeźbiarskie półki w kolorze japońskiej czerwieni. W głębi pomieszczenia dostrzeżemy natomiast tę samą czarną płaszczyznę co w salonie, tym razem skrywającą w sobie moduły garderoby. Za ścianą znajduje się natomiast łazienka, która w swojej przytłumionej szarości jest łagodnym dopełnieniem dla mocnych form i ciemnych barw pozostałych pomieszczeń.

3XEL

3XEL

Butikowa pracownia architektoniczna założona przez Justynę i Patryka Ławrynowiczów działa w Łodzi od 2015 roku. Wykonuje i realizuje autorskie projekty aranżacji wnętrz oraz indywidualne projekty budowlane na terenie całego kraju. Szczególny nacisk 3XEL stawia na naturalne materiały i światło oraz ich wzajemne zależności. Dużą wagę przykłada też do proporcji i detalu. Projektanci uważają, że architektura powinna być szyta na miarę, łączyć funkcjonalność z estetyką przy zachowaniu jak największej indywidualności.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: