Luksusowe szałasy u podnóża Giewontu

Projektując luksusowe szałasy u podnóża Giewontu, pracownia Karpiel Steindel zaproponowała architekturę głęboko zakorzenioną w Podhalu, oferującą jednak pełne spektrum komfortu w wielkomiejskim stylu.

Dotychczas forma nowoczesnych szałasów nie stanowiła inspiracji dla współczesnych form zabudowy rezydencyjnej w Zakopanem, ustępując na rzecz dominującego stylu zakopiańskiego. Architekci Karpiel Steindel wykorzystali ten zmarginalizowany element budowlanego dziedzictwa, tworząc współczesną osadę rezydencyjną, która idealnie wpisała się w malowniczy krajobraz. Osada w Kościelisku to jak dotąd najwierniej odtworzona forma zabudowy pasterskiej na Podhalu.

Na położoną na malowniczej polanie pod Giewontem osadę składa się sześć willi o powierzchni 80 m kw. Każdą z nich zaprojektowano tak, aby dysponowała indywidualnie kadrowanym, niezakłóconym widokiem na panoramę Tatr.

Dzięki formie i zastosowanym materiałom budynki odwołują się bezpośrednio do wykorzystywanej od pokoleń zabudowy pasterskiej.

Jako pokrycie dachu zastosowano dranice – surowe, nieprzetworzone drewno nawiązuje do charakterystycznej architektury z terenu Karpat. Rozwiązaniem, które wprost odwołuje się do tradycji prostej zabudowy w Tatrach, jest również ułożenie płyt fundujących budynki na głazach, co pozwoliło wykluczyć konieczność ingerencji w grunt. Dzięki temu architektura dostosowała się do zastanego terenu, nie podporządkowując sobie otoczenia.

Pełne przeszklenia południowych elewacji pozwalają natomiast cieszyć się pięknem otoczenia, nie pozbawiając jednocześnie gości intymności i niezależności.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stolarz wabi sabi

Stolarz wabi sabi

Warszawa | 5 sierpnia 2022

Miłość do drewna podąża za nim gdziekolwiek się uda: Maciej Gąsienica Giewont

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Polacy nagrodzeni

Warszawa | 14 listopada 2020

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Dom w Tatrach z widokiem marzenie!

Dom w Tatrach

Zakopane | 18 grudnia 2016

Dom, który łączy w sobie podhalańską tradycję i nowoczesność.

Sztuki piękne pod Tatrami

Sztuki piękne

Zakopane | 8 marca 2016

Osobliwy styk kultury i natury ujęty w albumie „Sztuki piękne pod Tatrami”.