Dziennik budowy

Rozsypujące się domy, zapadnięte dachy, sterczące belki. Szczątki architektury i pozostałości po ludzkim życiu były inspiracją do nowej serii obrazów Bartłomieja Kiełbowicza prezentowanej w ramach wystawy „Bank Pekao Project Room” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Wystawa „Bank Pekao Project Room” w Warszawie

Projekt zaczął się od zdjęcia przedstawiającego spalony drewniany dom, które Kiełbowicz wykonał  pod Warszawą. Potem do kolekcji dołączyły fotografie drewnianych domów jednorodzinnych zrujnowanych po przejściu huraganu, rozbitych i rozsypanych, a także domów, które dopiero powstają. Zaskakująca jest niewielka różnica, niewidoczna na pierwszy rzut oka, istniejąca między domami w budowie, a tymi zniszczonymi. – Nie interesuje mnie to, co skończone. Najciekawsze są procesy zmian, transformacje. Dlatego nie patrzę na obiekty, które wybrałem jak na rudery, ale jak na poddane przeobrażeniom, dynamiczne struktury – mówił Bartłomiej Kiełbowicz.

Na wystawie jest prezentowana dokumentacja procesu rozwijania twórczej idei – rysunki, kserokopie, wydruki, projekty, szkice zaraz obok efektów artystycznych poszukiwań Bartka Kiełbowicza: dziewięciu wielkoformatowych obrazów.

Bartłomiej Kiełbowicz (ur. 1985). Ukończył malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2009 roku pod kierunkiem profesora Jarosława Modzelewskiego. W tym samym roku został laureatem Nagrody Artystycznej Siemensa. Pracuje w Warszawie.

„Bank Pekao Project Room” to tworzony we współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Bankiem Pekao S.A. projekt wspierający młodą sztukę. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie, a od kwietnia 2013 w co trzeci wtorek prezentowane są najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców.

Wystawa trwa do 30 marca. Kurator: Marcin Krasny. Wstęp wolny.

Więcej: www.kielbowicz.com

no images were found

Powiązane artykuły: