Futuryzm na Elbrusie

Na południowym zboczu góry Elbrus powstał hotel, którego konstrukcja budzi mnóstwo skojarzeń, głównie z filmami i literaturą science-fiction. LEAPrus3912 – bo taką nosi nazwę – dzieje się jednak naprawdę i już przyjmuje gości.

Inwestycja powstała na zamówienie Klubu Górskiego w Kaukazie Północnym, a projekt przygotowało włoskie studio LEAPfactory, specjalizujące się w realizacjach wysokogórskich. Wcześniej m.in. stworzyło obiekty w Alpach.

Działający od niedawna hotel nazywa się LEAPrus3912, wybudowano go na wysokości 4 000 m n.p.m. To jedna z pierwszych tak poważnych inwestycji, które przeobrażają obecną bazę turystyczno-sportową wokół Elbrusu.

Nowy ekohotel (bo tak nazywają go inwestorzy) powstał w pobliżu najpopularniejszej wśród wspinaczy drodze prowadzącej na szczyt góry. To już jej południowy lodowiec. Niecały kilometr dalej istniało przed laty kultowe schronisko „Priut 11”, które spłonęło w pożarze niemal ćwierć wieku temu i nie zostało nigdy zrekonstruowane.

LEAPrus3912 to właściwie cztery połączone ze sobą moduły, które powstały we Włoszech z elementów prefabrykowanych, a następnie przetransportowano je i złożono w całość już na miejscu. Obiekt ma futurystyczne kształty, widoczne już z oddalenia. W hotelu może jednocześnie zakwaterować się prawie 50 osób. Nazywanie LEAPrus3912 ma uzasadnienie: w jego konstrukcji wykorzystano systemy ogrzewania które w znaczący sposób obniżają zużycie energii, a woda jest pozyskiwana ze śniegu.

Ceny za nocleg rozpoczynają się od 50 euro.

Więcej: www.caucasus.ru

Powiązane artykuły: