Polski design, polskie pomysły, polska innowacja


kolonia | Łukasz Potocki

18 stycznia 2016 | Design | Wydarzenia |

Polski design pojawia się po raz kolejny na IMM Cologne (18-24 stycznia) – jednym z najważniejszych wydarzeń targowych w Europie. Na tegorocznych targach Culture.pl, Instytut Polski w Düsseldorfie i Wydział Promocji i Inwestycji w Kolonii pokazują projekty związane z nową technologią.

Wystawa „Bright New. Polish Ideas Applied”, kuratorowana przez Katarzynę Białousz i Annę Theiss nie jest typową wystawą wzornictwa. Nie oglądamy ikonicznych mebli, klasyki polskiego designu, modnych, pięknych obiektów; widzimy zupełnie inną stronę designu – projektowanie jako rozwiązywanie problemów i zaspokajanie potrzeb. Kuratorki dokonały selekcji innowacyjnych polskich projektów wybierając te, które wykorzystują nowe technologie. Nie są to jednak typowe gadżety – są to raczej „idee wcielone w życie”, przełomowe rozwiązania, które w prosty sposób ułatwiają życie użytkownikom.

– Wystawą „Bright New. Polish Ideas Applied” pragniemy pokazać, że projektowanie jest rodzajem myślenia i owocuje rozwiązaniami, które mogą zmienić życie, wnieść nową jakość, ułatwić codzienne funkcjonowanie, otwierać nowe możliwości – tłumaczą kuratorki. – Myśl jest tak samo ważna jak obiekt.

Na wystawie oglądamy obiekty-rozwiązania stworzone przez polskich projektantów i inżynierów, takie jak stymulujący układ krążeniowy rękaw IMMU, aplikację Tylko, umożliwiającą samodzielne zaprojektowanie własnych, niepowtarzalnych mebli z modułów, czy inteligentną lampę Kandelka, która dostosowuje barwę światła do naszych potrzeb.

Jednocześnie w ramach wystawy stykamy się z polską myślą technologiczną – prezentowane są głosy, diagnozy i prognozy polskich teoretyków designu, socjologów, filozofów. Projektowanie ukazuje się nam jak pole, w którym myśl i obiekt idą ze sobą w parze, a teoria i praktyka projektowania pozostają zawsze od siebie zależne.

„Bright New. Polish Ideas Applied”, 18-24 stycznia, IMM Cologne, Pure Talents / Halle 4.2/E-012

PLAKAT KOLONIA-01

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Po nowe trendy

Po nowe trendy

Frankfurt nad Menem | 31 grudnia 2017

Polecamy! Początek roku zawsze obfituje w ciekawe wydarzenia.

Krzesło prof. Homy po pół wieku doczekało się produkcji [zdjęcia]

H106

Kolonia | 25 stycznia 2016

Premiera krzesła H106 autorstwa prof. Edmunda Homy.