Znamy laureatów konkursu „Linoleum od nowa” marki Forbo!

Konkurs „Linoleum od nowa” miał na celu wyłonienie najciekawszych polskich projektów oraz realizacji z wykorzystaniem linoleum meblowego Forbo. W drugiej połowie grudnia odbyły się obrady, podczas których jury wyłoniło zwycięzców.

W lutym 2020 roku marka Forbo Flooring Polska ogłosiła pierwszy w Polsce konkurs na projekt lub realizację z użyciem linoleum meblowego. Konkurs skierowany był do architektów, projektantów, studentów architektury i Akademii Sztuk Pięknych, którzy swoje prace mogli zgłaszać w kategorii Najlepszy Projekt, oraz do stolarzy, wykonawców, producentów mebli, których zgłoszenia były oceniane w kategorii Najlepsze Wykonanie. Pośród kilkudziesięciu zgłoszeń znalazły się projekty wnętrz, a także mebli i obiektów, zarówno tworzonych na indywidualne zamówienia, jak i przeznaczonych do masowej produkcji.

Główną nagrodę w kategorii Najlepszy Projekt zdobyła Katarzyna Dobiecka za kolekcję stołów Fi o minimalistycznej formie i oryginalnym wykończeniu linoleum Forbo. Bryła walca doskonale wykorzystuje właściwości elastycznego materiału i razem z oklejonym blatem stanowi wizualną jedność.

W kategorii Najlepsze Wykonanie największą aprobatę jurorów uzyskał zestaw mebli szkolnych dla firmy Pilch z Ustronia zaprojektowany przez firmę Algorytm Design (Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk). W opisie projektu czytamy: „Zestaw mebli szkolnych stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego szkolnictwa oraz zmieniające się potrzeby użytkowników. Modułowy charakter mebli zapewnia możliwość tworzenia różnych układów, w celu dopasowania wyposażenia sali do charakteru prowadzonych zajęć. Ławki są wyposażone w dodatkowe elementy, które po rozłożeniu zwiększają powierzchnię do pracy. Możliwe jest także zastosowanie wykończenia blatów z linoleum, minimalizującego niepożądane dźwięki, które mogą rozpraszać uczniów z nadwrażliwością słuchową. Regały zostały również zaprojektowane w systemie modułowym, co ułatwia dostosowanie mebla do indywidualnych potrzeb oraz wymiarów sali lekcyjnej.” Zestaw zawiera: krzesło, ławki 1 i 2-osobowe, modułowy regał, ławkę dla dzieci niepełnosprawnych oraz parawany pełniące funkcję przenośnych tablic, jak również powstał w dwóch rozmiarach: dla młodszych, oraz starszych dzieci. Projekt został również wyróżniony w kategorii Najlepszy Projekt.

Specjalne wyróżnienie (w postaci zapasu linoleum meblowego Forbo) za wysokie oceny w obydwu kategoriach zdobyła kolekcja mebli dziecięcych Nino, zaprojektowana przez MOWO Studio (Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala) oraz wykonana przez Fameg Sp. z o.o., na którą składa się krzesełko, stół, pojemnik na zabawki, wysokie krzesełko dla starszych dzieci oraz płotek pozwalający wydzielić strefę zabaw dla dzieci. Dzięki Nino można stworzyć estetyczną przestrzeń przyjazną dla rozwoju dziecka, wspierającą jego kreatywność i ekspresję.

Ponadto jurorzy przyznali wyróżnienia, za które nagrodą jest wsparcie medialne.

Wyróżnione prace w kategorii Najlepszy Projekt:

Szafa stworzona według projektu Jana Strumiłło oraz Julii Jankowskiej (studio Jan Strumiłło Architekt) – Ogromna wbudowana szafa w sypialni skrywa drugie wejście do łazienki. Jej pokryte pudrowym linoleum fronty mają wyfrezowany kraciasty wzór odsłaniający wewnętrzne warstwy sklejki. Gładki pudrowy róż frontów w zupełnie nieoczekiwany sposób zderzył się z nieuporządkowaną organiczną wewnętrzną strukturą sklejki. Zdecydowano się na pojedynczy uchwyt w postaci gałki do drzwi łazienkowych, natomiast pozostałe skrzydła szafy otwierają się na docisk.

Wyróżnienia w kategorii Najlepsze Wykonanie:

Stół Fi zaprojektowany przez Katarzynę Dobiecką oraz wykonany przez Tarnopak Sp. z o.o. – Podstawa stołu Fi wykonana jest z kartonowej tulei i razem z wyważonym dnem stanowi szkielet dla linoleum. Okrągły blat to połączenie materiałów: linoleum, sklejki oraz hpl. Projektantce zależało na niewidocznym połączeniu nogi z blatem i dlatego wewnątrz umieszczono stalowy pręt z gwintem. Całość skręcona jest śrubą schowaną w dnie ze sklejki. Takie rozwiązanie jest estetyczne i pozwala na łatwy demontaż mebla, co jest istotne przy transporcie. Stół (opcjonalnie) jest wyposażony w stopki, które są remedium na krzywą podłogę i jednocześnie chronią ją przed zarysowaniem.

Kuchnia stworzona przez arch. Emilię Durka-Zielińską i arch. Walentego Durka, właścicieli manufaktury Dom Architektów – Korpusy kuchenne zostały wykonane z płyt z drewna klejonego krzyżowo, natomiast fronty z płyty MDF obustronnie pokrytych linoleum meblowym Forbo w kolorze czarnym. Do zabezpieczenia krawędzi frontów zastosowano obłóg dębowy, co w połączeniu z piękną matową powierzchnią frontu nadało całości indywidualnego charakteru. Blaty wykonano z kamienia naturalnego a wszystko razem nadało kuchni elegancji i wyrafinowania. Okładzinę Forbo Furniture Linoleum zastosowano również do pokrycia i zabezpieczenia ściany przy zabudowie kuchennej a Forbo Marmoleum jako wykończenie podłóg.

Więcej na: www.forbo.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Historia linoleum liczy ponad 150 lat. Zdawaliście sobie z tego sprawę?!

Unikalna okładzina

Warszawa | 15 czerwca 2020

Historia linoleum liczy ponad 150 lat. Zdawaliście sobie z tego sprawę?!