WYBUCHOWE STOŁKI Z IZRAELA

MAC


11.8.2011

RZECZY

Strategia polegająca na tworzeniu przedmiotów poprzez niszczenie staje się coraz popularniejsza wśród projektantów na całym świecie. Wystarczy wspomnieć choćby powstające efektowne dywany, którym kształt i fakturę nadaje regularna dezintegracja, choćby przez wzmożone użytkowanie czy też działanie innych zewnętrznych czynników. Ostatnio jeszcze dalej poszedł izraelski projektant Guy Mishaly.

I postanowił stworzył stołki pod nazwą Blast, które powstają jako wynik eksplozji. Projektant przyznaje, że w jego kraju sfera zniszczenia jest tak mocno rozwinięta, że można ją nawet uznać za "lokalny surowiec".

- I właśnie Blast jest projektem, w którym z tego surowca mogę do woli korzystać - przyznaje. Guy Mishaly, absolwent Bezalel Academy of Art and Design w Jerozolimie podkreśla znaczenie łatwości takiego procesu, który można przeprowadzać choćby w licznych kamieniołomach. Zmienia tylko kontekst surowca, jakim są materiały wybuchowe, które zaczął używać po prostu jako narzędzie służące do tworzenia.

Poszczególne stołki swój żywot rozpoczynają bardzo podobnie - są przedmiotami z blachy, o geometrycznych kształtach, połączonymi z wiązką materiału wybuchowego. Następnie po uruchomieniu procesu następuje wybuch, który zmienia geometryczny "surowiec", nadając mu niepowtarzalne kształty. - W ten sposób poruszam energią, w pewnym sensie nią manipuluję, pierwotnie przecież służyła zniszczeniu - wyjaśnia Guy Mischaly. W efekcie pracy projektanta powstają niepowtarzalne stołki o bardzo różnych kształtach.

Więcej: www.guymishaly.com

BLAST chairs by explosion from Guy Mishaly on Vimeo.

Stołki Blast powstają jako wynik eksplozji. fot. ARC

Tworzy je Guy Mishaly, absolwent Bezalel Academy of Art and Design w Jerozolimie. fot. ARC

Blast mają bardzo różnorodne kształty. fot. ARC