WIEŻA CIŚNIEŃ: REAKTYWACJA

MAR

BYTOM 29.7.2013

ARCHITEKTURA DESIGN MIEJSCA

Nieczynna od 40 lat wieża ciśnień w Bytomiu dostanie od losu "drugie życie". Wstępną koncepcję rehabilitacji budynku stworzyło studio Medusa Group. Teraz trwają poszukiwania inwestora.

Bytomska wieża powstała, podobnie jak wiele innych tego typu obiektów na świecie, w najwyżej położonym nad poziomem morza, punkcie miasta. Do użytku oddano ją w 1936 roku, w latach 70. przestała pełnić jednak swoje funkcje. Teraz pojawia się szansa, aby zagospodarować ten charakterystyczny obiekt.

- H2O to wstępna koncepcja rehabilitacji, niedziałającej od 40 lat wieży ciśnień. Jest próbą określenia możliwości, potencjału nośnego i kubaturowego obiektu. W poszukiwaniu nowego programu funkcjonalnego rozważaliśmy wiele różnych opcji. Wykluczyliśmy wszystkie związane z finansowaniem przez gminę. Braliśmy pod uwagę same funkcje biurowe, ale ostatecznie zaproponowaliśmy umieszczenie w części zbiornika "data center" - serwerowni, w części zabudowanej nad przyziemiem pomieszczenia biurowe do obsługi serwerowni lub na wynajem - przyznają Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group, autorzy projektu. Wraz z nimi pracowali nad nim Aleksandra Sosnowska, Marcel Badetko, Konrad Basan i Michał Sokołowski.

Podkreślają jednak, że to wstępna propozycja, która być może zainteresuje przyszłych inwestorów.

Praca nad H2O to nie pierwszy projekt rehabilitacyjny Medusy. Wcześniejsze projekty to m.in. Spichlerz w Gliwicach, Wieża Ciśnień w Gliwicach czy Adaptacja wieży szybu Krystyna w Bytomiu

Więcej: www.medusagroup.pl, www.h2o-bytom.pl

H2O - nowy projekt Medusa Group. fot. Materiały prasowe

Praca nad H2O to nie pierwszy projekt rehabilitacyjny Medusy. fot. Materiały prasowe

By może w dawnej wieży ciśnień znajdzie się m.in. miejsce dla serwerowni. fot. Materiały prasowe