W DUCHU LESS WASTE

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

GDYNIA 29.1.2020

ARCHITEKTURA DESIGN

Projekt kawalerki z dbałością o holistyczne projektowanie naturalnych, zdrowych i ekologicznych wnętrz w wykonaniu Karoliny Golińskiej ze studia LINE w Gdyni

Jeszcze kilka miesięcy temu był to duży pokój. Dziś pełni funkcję kawalerki z przeznaczeniem do najmu krótko- oraz długoterminowego. Aby zachować trochę klimatu starego mieszkania, a jednocześnie nie zwiększać kosztów remontowych w projekcie została zachowana stara, drewniana podłoga. Trzeba było ją wycyklinować, ponownie zabezpieczyć i voilà! Nieestetyczny grzejnik oraz poniszczony parapet został zasłonięty długim, pogłębionym blatem. Dzięki temu została zagospodarowana nowa przestrzeń — siedzisko dla dwóch osób z widokiem na Gdynię. Ważne było, aby otwarta kuchnia miała lekką formę, a jednocześnie dużo miejsca do przechowywania. Udało się to dzięki zlikwidowaniu górnych szafek i zaprojektowaniu wyspy kuchennej.

- Jako zwolenniczka zdrowego trybu życia i naturalnych produktów, od wielu lat przyglądałam się konwencjonalnym materiałom, które używane są do tworzenia wnętrz. Im więcej je analizowałam, tym bardziej stawałam się przerażona tym co nas otacza. Odkryłam, że substancje zawarte w popularnych farbach, tynkach, olejach oraz lakierach zawierają składniki wysoce szkodliwe dla zdrowia mieszkańców, środowiska, wykonawców i innych osób przebywających w takich przestrzeniach. Dodatkowo dały mi do myślenia badania WHO, w których wykazano, że 90% czasu spędzamy w przestrzeniach zamkniętych. Kolejnym czynnikiem, który przyczynił się do tego, że odeszłam od konwencjonalnego projektowania był widok ogromnej ilości odpadów, który nieraz zastałam na budowie. Z taką świadomością zaczęłam projektować i promować używanie zdrowych, naturalnych i ekologicznych materiałów, które pozytywnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na środowisko – tłumaczy skąd wzięła się idea projektu Karolina Golińska, założycielka pracowni wnętrz LINE.

Projekt kawalerki jest odpowiedzią na ogromne ilości odpadów, które kumulują się podczas tradycyjnych remontów i pokazuje, że świadome projektowanie wnętrz, szanujące środowisko oraz drugiego człowieka jest możliwe. Zastosowanie tego samego materiału w wielu miejscach sprawiło, że odpadów praktycznie nie było. Trzy drewniane blaty zostały zaprojektowane tak, by pozostał jedynie niewielki kawałek (który został później wykorzystany przez stolarza).

W projekcie postawiono nacisk na naturalne materiały. Drewno na podłodze, blacie kuchennym, pogłębionym i wydłużonym parapecie oraz na ławce balkonowej stanowią główny materiał we wnętrzu. Tkaniny na poduszkach i kocu to bawełna oraz len. Dzięki renowacji drugie życie zyskała posadzka, meble oraz elementy dekoracyjne. Dodatkowo pozostałości po gresie z łazienki posłużyły jako podstawki pod świeczki, a kwiat został kupiony przez portal społeczności od osoby, który chciała się go pozbyć.

- Oczywiście bardzo ważne było dla mnie, aby pomimo koncepcji less waste wnętrze nadal było zarazem w pełni funkcjonalne i estetyczne. Dlatego też wszystkie zastosowane zabiegi zostały dogłębnie przemyślane, a wykorzystane materiały wybrane świadomie i przerabiane w taki sposób, aby wnętrze było spójne i pozytywnie wpływało na samopoczucie mieszkańca. – dodaje projektantka.

lineliving.pl

line_designalive (1)

line_designalive (2)

line_designalive (3)

line_designalive (4)

line_designalive (5)

line_designalive (6)