UNIKALNE POLSKIE DOMY

MAR

WARSZAWA 6.8.2013

ARCHITEKTURA LUDZIE WYDARZENIA

Domy, które "robią różnice" - wyrosłe w kraju, którego mieszkańcy lubują się w architektonicznych potworkach, pseudopałacykach, przeestetyzowanych wynalazkach, najczęściej wygenerowanych w umysłach właścicieli. Twórcom wystawy "Na przykład. Nowy dom polski", udało się zebrać najbardziej reprezentatywne przykłady architektury jednorodzinnej, które na przekór wciąż panującej tendencji są skromne i przemyślane, nie epatują wybujałą dekoracyjnością i eklektyzmem, a przede wszystkim odpowiadają na prawdziwe potrzeby ich mieszkańców.

Domów prezentowanych na najnowszej ekspozycji jest dziewięć. Wszystkie powstały w ostatnich kilkunastu latach, ciekawa jest także geografia: dominują budynki zlokalizowane na Górnym i Dolnym Śląsku. Wszystkie projekty łączy nie tylko przemyślana architektura, świadomość projektowa czy odpowiedni kontekst. - Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem - przekonują organizatorzy.

Na wystawie są prezentowane domy, których autorami są: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS oraz medusa group. Cztery spośród prezentowanych na wystawie przykładów architekci stworzyli dla siebie - wśrod nich znajduje się m.in. Arka, zaprojektowana przez Roberta Koniecznego, laureata Design Alive Award 2012 w kategorii Strateg.

Trudno w ich projektach doszukiwać się fantazyjnej architektury, którą wciąż można "podziwiać" jak Polska długa i szeroka. - Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy - mądre wśród pięknych - to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących - dodają organizatorzy, czyli Centrum Architektury oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na wystawie można zobaczyć makiety i zdjęcia wykonane przez Juliusza Sokołowskiego specjalnie na tę okazję. Całemu wydarzeniu towarzyszą wykłady, prezentacje, a także półmaraton domów, w trakcie którego młodzi architekci prezentują najciekawsze z najnowszych projektów domów jednorodzinnych.

Ekspozycja w MSN potrwa do 15 sierpnia. Następnie wystawę będzie można oglądać we Wrocławiu (Muzeum Architektury, 5 września - 13 października), Berlinie (Instytut Polski, listopad 2013 - styczeń 2014) oraz Wiedniu (Architekturzentrum, luty 2014).

Więcej: www.centrumarchitektury.org, www.artmuseum.pl

Dom ecoLOGICZNY. Projekt: Piotr Kuczia. fot. Juliusz Sokołowski

Bolko loft. Projekt: Przemo Łukasik/medusa group. fot. Juliusz Sokołowski

Arka. Projekt: Robert Konieczny. fot. Juliusz Sokołowski

Dogma House. Projekt: Grzegorz Stiasny/ARE. fot. Juliusz Sokołowski

Dom w lesie. Projekt: Hayakawa/Kowalczyk. fot. Juliusz Sokołowski