Wstęp do Biennale Architektury w Wenecji. Zachęta zaprasza na cykl debat „Trouble in Paradise – online meetings”

Gdyby nie pandemia, pod koniec maja otwierałoby się Biennale Architektury w Wenecji. Choć wydarzenie przełożono na koniec lata, organizator Pawilonu Polskiego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, postanowił przygotować w przestrzeni wirtualnej wydarzenie poświęcone architekturze, do którego zaprosił międzynarodowe grono gości. Już 21 maja, wraz z kuratorami z kolektywu PROLOG +1, symbolicznie zainauguruje wystawę cyklem debat „Trouble in Paradise – online meetings”. Kolejne dyskusje odbędą się 27, 28 i 29 maja.

Zaproszenie od Zachęty oraz współorganizujących wydarzenie magazynów architektonicznych: „Architektura-murator”, „Autoportret” i „RZUT”, przyjęli architekci, kuratorzy i historycy. W sumie ponad dwudziestu ekspertów z Polski i zagranicy, którzy wezmą udział w dyskusjach. Uczestnicy debat poszukają odpowiedzi na pytanie: „Jak będziemy żyli razem?”, które jest hasłem przewodnim weneckiej imprezy.

Goście anglojęzycznej debaty magazynu „Architektura-murator”, 27 maja zastanowią się nad nowymi wyzwaniami, jakie przed architektami postawiła pandemia COVID-19 oraz nad rolą wystaw architektonicznych w kształtowaniu ich postaw. Pośród uczestników dyskusji są światowej sławy krytycy i historycy architektury, m.in. Aaron Betsky i Ole Bouman. O najważniejszych zjawiskach globalnych i lokalnych, wpływających na współczesną wieś, a także o skutkach uprzemysłowienia obszarów wiejskich w kontekście kryzysu klimatycznego podyskutują dzień później uczestnicy spotkania kwartalnika „Autoportet”. A nad coraz powszechniejszym trendem ucieczek mieszczuchów z miast oraz kolonizowania i gentyrfikowania przez nich wsi, a także nad tym jak to zjawisko wpływa na tożsamość wsi, zastanowią się 29 maja goście zaproszeni przez redakcję magazynu „RZUT”.

Cykl „Trouble in Paradise – online meetings” zainicjuje spotkanie z kolektywem PROLOG +1. Odpowiada on za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. O związki wsi i architektury w kontekście ich projektu zapytają dyrektorka Zachęty i komisarz wystawy Hanna Wróblewska oraz Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kuratorzy „Trouble in Paradise” traktują wieś jako samodzielny obszar badań. Wystawa w Pawilonie Polskim, która powstaje we współpracy z międzynarodowym gronem architektów i artystów, zostanie otwarta 29 sierpnia. Autorzy pokażą, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich. Kluczowa jest dla nich refleksja na temat skutków eksploatacji terytorium wiejskiego, klęsk klimatycznych czy globalnych kryzysów. Także tych, których wpływ na los planety i obszarów wiejskich dopiero poznamy.

Więcej na: www.labiennale.art.pl oraz www.facebook.com/events/Trouble in Paradise

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: