TOBLERONE HOUSE: DOM JAK KANAPKA


MAC

SÃO PAULO 2.11.2012

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA

Studia architektoniczne prześcigają się w projektach, które zapewniają komfortowe warunki do mieszkania a zarazem oferują inspirujące widoki. Jednym z takich projektów jest Toblerone House, powstały w São Paulo w Brazylii.

Z oddali dom może przypominać ogromną, architektoniczną "kanapkę". Tworzą go trzy bardzo rozległe betonowe płaszczyzny. Poszczególne kondygnacje zostały jednak wyraźnie skontrastowane: "otwarty", przeszklony parter odróżnia się mocno od ukrytego w drewnianych listwach piętra. A te stają się tłem dla otaczającej budynek roślinności.

Parter, który pełni głównie funkcję living roomu, nie ogranicza się tylko do wewnętrznej kubatury budynku, lecz wychodzi poza jego krawędzi, wykorzystując powierzchnię tarasu. Ponadto, aby zachować jak największą przejrzystość parterowej kondygnacji posłużono się 16 metalowymi filarami, które nie przesłaniają widoczności, a zarazem są elementem nośnym obiektu.

Toblerone House jest wpisany w ogród z bujną roślinnością. Projekt stworzyło brazylijskie studio mk27, założone przez Marcio Kogana, znane m.in. z projektów sklepów powstałych w kontenerach.

Więcej: www.marciokogan.com.br

Nowy projekt studia mk27. fot. Materiały prasowe

Dom tworzą trzy bardzo rozległe betonowe płaszczyzny. fot. Materiały prasowe

"Otwarty", przeszklony parter odróżnia się mocno od ukrytego w drewnianych listwach piętra. fot. Materiały prasowe