TOBACO. HOTEL W FABRYCE PAPIEROSÓW

MAR

ŁÓDŹ 29.7.2013

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA

Kiedyś działała tu fabryka papierosów. Dziś mieści się tu hotel, a nawiązanie do dawnej funkcji obiektu pozostawiono w nazwie. Hotel Tobaco jest położony w centrum Łodzi, pośród zabytkowych kamienic i budynków pofabrycznych.

Obiekt wciąż znajduje się w otoczeniu zabytkowych kamienic i budynków pofabrycznych. Pod koniec XIX wieku, gdy został wzniesiony, działała tu wytwórnia tkanin i wyrobów wełnianych Karola Kretschmera. W 1932 roku na terenie fabryki swoją działalność rozpoczęła Państwowa Wytwórnia Papierosów.

Dziś po rewitalizacji pełni zupełnie inne funkcje. Stał się hotelem, a za projekt wnętrz była odpowiedzialna łódzka Pracownia ec5, którą tworzą Luiza Jodłowska, Martyna Nowak, Hanna Pietras, Piotr Płóciennik oraz Dorota Szafrańska. - Wnętrza nawiązują charakterem do designu lat 50-tych i 60-tych. Zarówno w pokojach hotelowych, jak i w częściach wspólnych dominują grafit i żywe kolory: niebieski, fioletowy, zielony. Motywem przewodnim dla całego obiektu jest kolor żółty, który pojawia się w identyfikacji wizualnej oraz elementach dekoracyjnych - przyznają projektanci z ec5.

W hotelu wiele elementów wyposażenia wnętrz oraz mebli wykonano z forniru orzechowego, którego powierzchnię wykończono matowo i na wysoki połysk. Ciemne i żywe kolory zostały zestawione z dużymi powierzchniami białych ścian, posadzki i dekoracji okiennych. W ten sposób uzyskano efekt jasnych i przestronnych wnętrz.

Architekci postanowili podkreślić fabryczną przeszłość obiektu. Gdzie tylko było możliwe - wyeksponowano ceglane ściany i sufity. W wielu miejscach użyto surowego betonu, m. in. do wykonania lady recepcyjnej, a w holu głównym pozostawiono na suficie odsłonięte instalacje.

Stonowaną kolorystykę przełamano kolorem złotym i niebieskim w elementach dekoracyjnych, takich jak mozaika ścienna oraz krzesła w stylu lat 50-tych czy lampy. Z kolei w sali śniadań zaprojektowano stały bufet o bardzo dynamicznej formie wykonany z corianu i laminatu o złotym kolorze.

Więcej: www.ec-5.com, www.hoteltobaco.pl