TO (NIE) JEST KRAJ DLA STARYCH LUDZI

MAC

16.7.2012

RZECZY

Projektanci i producenci coraz częściej dostrzegają potrzeby osób starszych. Z myślą o seniorach powstają obiekty, które spełniają wiele szczegółowych wymagań. Jednymi z ostatnich jest pomysł włosko-singapurskiego studia Lanzavecchia + Wai, który stworzył kolekcję najczęściej używanych w domu mebli.

To, że społeczeństwa się starzeją, wiemy od dawna. W humanistyce i wielu przestrzeniach badawczych już funkcjonuje termin "ageing", który określa wszelkie potrzeby związane ze starzeniem się i starością. Studio s Lanzavecchia + Wai swój projekt nazwało dość przewrotnie: "No country for old men", nawiązując do tytułu filmu "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen. I starają się udowadniać, że tworzenie mebli dla osób w podeszłym wieku nie wymaga gigantycznego wysiłku, lecz dobrego rozpoznania problemów.

Kolekcja składa się z trzech elementów, tworzą ją: MonoLight - lampa stołowa, która rozświetla i powiększa oglądane obiekty; Assunta - krzesło, które ułatwia wstawanie oraz Together A - zestaw spacerowy. Każdy z przedmiotów ułatwia codzienne czynności, jak chodzenie, czytanie, korzystanie z innych domowych akcesoriów, jak książki, filiżanka z kawą, telefon czy laptop.

-Wraz ze starzeniem się w ludzkim organizmie spada napięcia mięśni i gęstość kości, co powoduje zmniejszenie mobilności, stabilności, siły i wytrzymałości. Działania, które w młodości wydają się naturalne, z wiekiem stają się coraz trudniejsze. I dlatego zwykłe wstawanie z krzesła może być dużym wyzwaniem dla seniorów - przyznają projektanci ze studia. Odpowiedzią na potrzeby osób mających problemy ze wstawaniem z krzesła jest właśnie projekt Assunta. To krzesło zostało wyposażone w dodatkowe nogi - dzięki takiej konstrukcji użytkownik wykorzystuje własną masę ciała jako dźwignię umożliwiającą stabilne wstawanie.

Projekty studia są na razie prototypami.

Więcej: www.lanzavecchia-wai.com

Projekt "No country for old men". fot. Materiały prasowe

Kolekcja składa się z trzech elementów. fot. Materiały prasowe

Każdy z przedmiotów ułatwia codzienne czynności, jak chodzenie, czytanie, korzystanie z innych domowych akcesoriów. fot. Materiały prasowe