TERMOSTAT, KTÓRY SIĘ UCZY

TWO

16.11.2011

RZECZY

Nie trzeba pracować w Apple, aby projektować wyjątkowe przedmioty. Udowodnił to Tony Fadell, niegdyś wiceprezes Apple i szef działu iPoda, którego firma Nest Lab wypuściła na rynek termostat, który sam się uczy.

Nest Learning Thermostat to "praca zbiorowa" na czele której stoi Tony Fadell. A towarzyszą mu: Matt Rogers, który w Apple był odpowiedzialny za oprogramowanie iPod'ów i Yoky Matsuoka, w przeszłości kierujący działem innowacji w Google. Razem stworzyli firmę a następnie coś, co może na pierwszy rzut oka nie robi wrażenia, ale gdy wgłębić się istotę projektu, wówczas okazuje się, że rozwiązanie zastosowane w termostacie rzeczywiście jest rewolucyjne.

Na pomysł innowacyjnego termostatu wpadł Fadell, który po odejściu z Apple wybudował własny dom. Szukając do niego nowinek technicznych zauważył, że dostępne na rynku termostaty, regulujące systemy grzewcze w domach, od lat się nie zmieniają. - Trzeba coś z tym zrobić - powiedział i wraz z uznanymi nazwiskami w branży technologicznej założył Nest Lab.

Termostat opracowany przez Nest Labs sam się uczy. Przez tydzień regulujemy go ręcznie, dopasowując temperaturę w domu do własnych upodobań. Po tym czasie urządzenie nastawia się już samo, wiedząc, jaka temperatura najbardziej nam odpowiada. W termostat wbudowano też czujniki światła i ruchu. Jeżeli nikogo nie ma w domu przez dłuższy czas, urządzenie przełącza się na tryb energooszczędny. Poza tym termostat informuje nas, ile czasu zajmie rozgrzanie pomieszczeń do wybieranej zwykle temperatury. Termostat można oczywiście połączyć z komputerem i zdalnie nim sterować. Łącze Wi-Fi w termostacie pozwala zmieniać jego ustawienia przez internet lub za pomocą bezpłatnej aplikacji w iPhonie.

Nest Learning Thermostat kosztuje 249 dolarów. Jego sprzedaż rozpocznie się w listopadzie. Można go już zamawiać poprzez stronę www.nest.com. Według przedstawicieli Nest Lab, wydatek - dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu - zwróci się nam już po roku.


Nest Learning Thermostat kosztuje 249 dolarów. fot. Materiały prasowe

Po tygodniu ręcznego sterowania, urządzenie nastawia się samo, wiedząc, jaka temperatura najbardziej nam odpowiada. fot. Materiały prasowe

Łącze Wi-Fi w termostacie pozwala zmieniać jego ustawienia przez internet lub za pomocą bezpłatnej aplikacji w iPhonie. fot. Materiały prasowe