STOLIK DO MYSZKOWANIA

MM

22.12.2011

RZECZY

Figa z makiem to projekt Magdy Machajskiej, powstały z myślą o najmłodszych użytkownikach. Stolik ma nie tylko intrygującą konstrukcję, ale również odpowiada na oczekiwania dzieci i ich zabawowe kaprysy.

Zapewne Figa z makiem nie powstałaby gdyby nie konkurs "Młodzi na start" magazynu "Elle Decoration", nad którym DesignAlive.pl sprawował patronat. Bo właśnie z myślą o nim projektantka mieszkająca i pracująca we Wrocławiu postanowiła zmierzyć się z tegoroczną tematyką, a było nią wyposażenie pokoju dziecięcego.

Przygotowując projekt jego autorka powróciła do własnych wspomnień z dzieciństwa a także postanowiła poobserwować swoje bliższe i dalsze otoczenie. - Ze swojego dzieciństwa zapamiętałam i obserwuję również obecnie u znajomych dzieciaków kilka charakterystycznych zachowań. To m.in. potrzeba myszkowania, posiadania sekretów, chowania swoich przedmiotów, zabawek, drobiazgów, tworzenia dla nich różnych skrytek i nadawania im nowych funkcji - przyznaje Magda Machajska.

Te zachowania stały się dla niej punktem wyjścia, następnie postanowiła odnaleźć najlepszą formę. Nim zdecydowała się na stół, brała pod uwagę także komódkę i sekretarzyk. - Uznałam, że stolik będzie najlepiej łączył w sobie cechy mebla użytecznego z meblem magicznym, będzie dawał możliwość wchodzenia w bezpośrednią interakcję z małym użytkownikiem, będzie w całości w zasięgu jego rąk - wyjaśnia projektantka.

Stół do zabawy dla dzieci od 2 do 5 lat jest na razie prototypem, testują go od czasu do czasu mali użytkownicy. - 3-letnia dziewczynka uczestnicząca w sesji zdjęciowej, w pierwszym momencie kontaktu z Figą, intuicyjnie podniosła przykrywki kieszonek, żeby sprawdzić się co jest pod spodem, nie będąc wcześniej wprowadzaną w temat, w zasady "działania". Następnie próbowała dopasowywać przykrywki z powrotem na swoje miejsca - mówi Magda Machajska. Przyznaje również, że prowadzi w tej chwili rozmowy na temat możliwości wdrożenia Figi. Stolik jest wyposażony w rozmaite kieszonki i schowki, służy zarówno blatem do zabawy, jak i do przechowywania dziecięcych bibelotów. Jest wykonany ze sklejki, można go samodzielnie instalować.

Magda Machajska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie przed rokiem obroniła dyplom w Pracowni Projektowania Mebla. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Interesują ją zagadnienia tożsamości wizualnej i sposób w jaki rzeczy do nas mówią oraz jakie możliwości oddziaływania na emocje stwarza design. Ponadto zajmują ją działania na pograniczu projektowania i sztuki, szczególnie mody i filmu.

Więcej: www.mlodzinastart.elledeco.com.pl i www.behance.net/mahay

Stolik powstał na konkurs "Młodzi na start". fot. Materiały prasowe

Stół do zabawy powstał z myślą o dzieciach od 2 do 5 lat. fot. Materiały prasowe

Figa z makiem otrzymała wyróżnienie w konkursie. fot. Materiały prasowe

Stolik jest wyposażony w rozmaite kieszonki i schowki. fot. Materiały prasowe