STÓŁ POLSKI NA EXPO 2015

ŁUKASZ POTOCKI

MEDIOLAN 13.9.2015

DESIGN WYDARZENIA

Wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca” przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, od 13 do 27 września, w polskim pawilonie na EXPO 2015 w Mediolanie.

Wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca” to 33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. IWP pokazuje na niej tradycyjne polskie marki takie jak Ćmielów, Krosno, Hefra, a także projekty młodych i ambitnych projektantów, współczesne "koncepty stołowe" - takie jak szpatułki do podawania jedzenia zaprojektowane przez Rygalik Studio, czy talerzyki do "fingerfood" młodej grupy projektowej Kabo&Pydo. Do Mediolanu pojechały także polskie meble - krzesła stołowe, fotele i pufy takich firm jak np. Tabanda, Zieta, Noti, Marbet, czy Paged.

- W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego mamy długą tradycję badań nad polską kulturą i tradycją stołową. To właśnie w IWP  projektowano w latach 50. i 60. najambitniejszą polską ceramikę, szkło, tkaniny stołowe, sztućce - mówi Bożena Gargas, prezes IWP. - Nasza wystawa w pawilonie polskim pokazuje najnowsze dokonania projektantów w dziedzinie designu stołowego. Z jednej strony nadążamy za światem, z drugiej - udaje się nam zachować naszą tożsamość, cechy narodowe, przyzwyczajenia, tradycje i polską gościnność.

Wystawę zaprojektowało Grynasz Studio, a kuratorem została Katarzyna Rzehak. - Większość przedmiotów została pokazana na dużym stole zajmującym środek sali regionów w pawilonie polskim. Na przedmioty został nałożony maping z ruchami dłoni - filmowa animacja "poruszająca" talerze, szklanki, widelce, tworzy ze statycznych kompozycji żywy teatr ruchu - opisuje Katarzyna Rzehak.

Więcej na: www.iwp.pl

zdjecie_stolu_wystawa_StolPolski